28. apríla 2011

NBA: Semifinále Východnej konferencie: Miami - Boston

Na stredajšie zápasy úvodného kola play-off basketbalovej NBA nastupovali tri tímy s vedením 3:1, svoje postupové ...

oklahoma Basketbalisti Oklahomy a Denveru počas úvodného kola play-off zámorskej NBA.Foto: SITA/APNEW YORK 28. apríla (WEBNOVINY) - Na stredajšie zápasy úvodného kola play-off basketbalovej NBA nastupovali tri tímy s vedením 3:1, svoje postupové "mečbaly" využili Miami a Oklahoma City.

Prvú šancu premárnil Memphis, ktorý však napriek prehre v San Antoniu stále siaha na historický a najmä nečakaný postup do semifinále Západnej konferencie.

Dlho najlepší tím základnej časti a víťaz Západnej konferencie zo San Antonia ušiel hrobárovi z Memphisu z lopaty v poslednej chvíli. Domáci prehrávali 94:97, keď spolu so zvukom klaksónu štvrtej štvrtiny vystrelil spoza trojkového oblúka striedajúci Gary Neal a jeho presná ruka poslala zápas do predĺženia.

"Tréner Pop (Gregg Popovich - pozn.) vymyslel skvelú akciu, pozíciu pripravil Tim Duncan," prezradil nováčik Neal. V nadstavenej päťminútovke už povzbudení Spurs dovolili Grizzlies iba 6 bodov, sami ich nastrieľali 13, vyhrali 110:103 a znížili stav nepriaznivo sa vyvíjajúcej série na 2:3. "Neviem, či sme ukázali srdce šampióna. Mali sme šťastie, taká je pravda. Súper bol celkovo lepší," uznal s 33 bodmi najlepší strelec duelu Manu Ginobili.

Miami zavíta do Bostonu

Miami Heat ako tretí tím Východnej konferencie postúpili do 2. kola a zahrajú si v sérii s Bostonom, ktorý nepustil k slovu New York (4:0 na zápasy). V piatom stretnutí úvodného kola Floridčania zdolali Philadelphiu 97:91 a sériu play-off dotiahli do víťazného konca (4:1) prvý raz od finále s Dallasom a celkového triumfu v roku 2006.

Za pozornosť stojí 20 bodov striedajúceho Maria Chalmersa, čo nie je v tíme Miami často vídaný jav. "Trochu sa na mňa zabudlo, tak som sa postaral, aby za to zaplatili," poznamenal autor šiestich trojok Chalmers. Po stretnutí už v American Airlines Arene takmer výhradne rezonovali očakávané súboje s Bostonom. Basketbalisti Miami a Philadelphie počas úvodného kola play-off zámorskej NBA.Foto: SITA/AP

"Máme za sebou raňajky, teraz príde obed," obrazne vyhlásil LeBron James, zatiaľ čo jeho spoluhráč Dwyane Wade bol prozaickejší: "Budeme pripravení, Philadelphia nás pripravila." Semifinále Východnej konferencie sa začne už v nedeľu v Miami. Pôjde o reprízu vlaňajšej série 1. kola, v ktorej Celtics zdolali Heat 4:1.

Západná konferencia pozná zatiaľ iba jedného semifinalistu, štvrtý tím po základnej časti Oklahoma City ukončil sériu s Denverom víťazstvom v dramatickom piatom zápase 100:97. V Oklahome sa hral vyrovnaný duel, súperi sa 19-krát vystriedali vo vedení, 17-krát bol stav nerozhodný.

Nuggets vyhrávali ešte štyri minúty pred koncom štvrtej štvrtiny o 9 bodov (91:82), ale potom vzal réžiu do rúk najlepší strelec základnej časti Kevin Durant a s výnimkou štyroch sa postaral o všetkých zvyšných 18 bodov domácich.

Thunder sa predstavia v 2. kole play-off premiérovo od presídlenia klubu zo Seattlu do Oklahomy (2005), ich súper vzíde práve z dvojice San Antonio - Memphis. "Toto je iba prvá zastávka. Nesmieme sa zastaviť, treba pracovať a pohnúť sa ešte ďalej," uviedol Durant po tom, ako so 41 bodmi vyrovnal svoje kariérne maximum vo vyraďovacích bojoch z úvodného duelu s Denverom.

Streda - sumáre:

Východná konferencia - 1. kolo (štvrťfinále) play-off (hrá sa na štyri víťazstvá):
Miami (2.) - Philadelphia (7.) 97:91 (27:23, 18:19, 27:25, 25:24) - konečný výsledok série 4:1, Miami postúpilo do 2. kola - semifinále Východnej konferencie
Najviac bodov: Wade 26 (11 doskokov), Bosh 22 (11 doskokov), Chalmers 20 - Iguodala (10 doskokov) a Brand po 22, T. Young 13, divákov: 19 896.

Západná konferencia - 1. kolo (štvrťfinále) play-off (hrá sa na štyri víťazstvá):
San Antonio (1.) - Memphis (8.) 110:103 po predĺžení (20:14, 30:28, 15:26, 32:29 - 13:6) - stav série 2:3
Najviac bodov: Ginobili 33, T. Parker 24, Duncan 13 (12 doskokov) - Z. Randolph 26 (11 doskokov), Conley 20, S. Young 18, divákov: 18 581.

Oklahoma City (4.) - Denver (5.) 100:97 (25:28, 25:22, 22:26, 28:21) - konečný výsledok série 4:1, Oklahoma postúpila do 2. kola - semifinále Západnej konferencie
Najviac bodov: Durant 41, Westbrook 14, Harden 12 - Afflalo 15, Kenyon Martin 14 (10 doskokov), Lawson a Felton po 13, divákov: 18 203.