Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. januára 2019

Nemecko vyhostilo do iných štátov EÚ rekordný počet žiadateľov o azylBudova Ríšskeho snemu (Reichstag) počas sneženia 2. januára 2019 v Berlíne.Zdieľať
Budova Ríšskeho snemu (Reichstag) počas sneženia 2. januára 2019 v Berlíne. Foto: TASR/AP
Berlín 21. januára (TASR) - Nemecko v minulom roku odovzdalo iným členským štátom EÚ dosiaľ najvyšší počet utečencov. Od januára do novembra 2018 to bolo 8658 žiadateľov o azyl, ktorí boli povinní opustiť krajinu, informuje v pondelkovom vydaní denník Süddeutsche Zeitung (SZ).


Uvedený počet je výrazne vyšší než za celý rok 2017, keď iným štátom EÚ odovzdali 7102 takýchto azylantov. Vyplýva to z odpovede spolkového ministerstva vnútra na otázku poslankyne strany Ľavica Ully Jelpkeovej, píše ďalej agentúra DPA.

V uplynulom roku išlo v každom treťom azylovom konaní nemeckého Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF) o tvz. dublinský prípad - teda o to, či je za predmetnú žiadosť o azyl zodpovedný iný štát EÚ, uviedol SZ. Na základe dublinského systému Únie by mal žiadosť o azyl mať na starosti ten členský štát, v ktorom bol príslušný utečenec po príchode do EÚ po prvý raz zaregistrovaný.

Nemecký denník dodal, že BAMF v prvých 11 mesiacoch roku 2018 požiadal iné členské krajiny EÚ celkovo 51.558-krát o prevzatie osôb, ktoré dorazili do Nemecka. V 35.375 prípadoch s tým oslovené štáty súhlasili. Hlavnou cieľovou krajinou pre vnútroeurópske vyhostenia bolo Taliansko, kam prepravili takmer každého tretieho zo zmieneného počtu utečencov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Po výbuchu nálože v Londonderry zadržali štyroch podozrivých
<< predchádzajúci článok
Izraelská armáda útočí na iránske ciele v Sýrii

Nemecko vyhostilo do iných štátov EÚ rekordný počet žiadateľov o azyl - diskusné fórum čitateľov