Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. októbra 2017

Novela o hnojivách má prispieť k ochrane podzemných vôdNovela zákona o hnojivách má prispieť ku zlepšeniu ochrany podzemných vôd. Počíta s tým Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Právnu normu ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Drozd
Bratislava 12. októbra (TASR) - Novela zákona o hnojivách má prispieť ku zlepšeniu ochrany podzemných vôd. Počíta s tým Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Právnu normu dnes schválil parlament.


"Návrh zákona sa predkladá z dôvodu úpravy správnych aplikačných postupov tak, aby nedochádzalo k bodovému znečisteniu, respektíve, aby sa predišlo možnej kontaminácii podzemných vôd s následným vstupom nežiaducich látok do potravinového reťazca," zdôvodnil agrorezort v dôvodovej správe k legislatívnej norme. Novela zákona zadefinuje podmienky pre dočasné uskladnenie tuhých hospodárskych hnojív na poľnohospodárskej pôde v zraniteľných oblastiach.

Právna norma rieši aj pokutovanie. V prípade, ak producent sekundárneho zdroja živín alebo producent kompostu poruší povinnosti vyplývajúce zo zákona, Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky mu môže uložiť pokutu. Tá sa môže pohybovať od 500 eur do 5000 eur.

Novela upravuje aj prípady, kedy nebudú musieť poľnohospodári žiadať kontrolný ústav o povolenie na používanie hnojív. "V prípade, ak nedôjde k zmene výrobných podmienok, napr. v zložení vstupných surovín alebo zmene teploty spracovania, tak nedôjde ani k zmene vlastností a obsahu živín, rizikových prvkov a mikrobiologických parametrov vo výstupnom produkte, a z toho dôvodu nebude potrebné pred každou aplikáciou sekundárneho zdroja živín alebo kompostu žiadať kontrolný ústav o povolenie na ich používanie," uvádza sa v novele.

Návrh zákona bude mať podľa MPRV pozitívny vplyv na životné prostredie z hľadiska ochrany pôd a vôd pred dusičnanmi, ako aj pozitívny vplyv na životné prostredie v okolí ľudských obydlí. "Návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy v dôsledku vzniku možnosti udeľovania sankcií pri porušení zákonných ustanovení. Bude mať tiež pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie, nakoľko už nebude potrebné žiadať o vydanie povolenia pred každou aplikáciou sekundárneho zdroja živín alebo kompostu, ak nepríde k zmene ich výrobných podmienok," dodalo MPRV.

Plénum odobrilo aj pozmeňujúci návrh zo spoločnej správy výborov, ktorým sa ustanoví možnosť použiť pri výpočte dávky dusíka v hospodárskych hnojivách iné hodnoty, ako sú ustanovené v prílohe zákona na základe analytického rozboru na obsah dusíka v hospodárskom hnojive.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Plénum schválilo novelu o priamych podporách v agrorezorte
<< predchádzajúci článok
Nemecko predĺži hraničné kontroly o ďalších šesť mesiacov

Novela o hnojivách má prispieť k ochrane podzemných vôd - diskusné fórum čitateľov