Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. októbra 2017

Plénum schválilo novelu o priamych podporách v agrorezorteNa snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.Zdieľať
Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 12. októbra (TASR) - Návrh zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka upraví konanie o priamych podporách. Vyplýva to z predkladacej správy k legislatívnej norme z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú dnes definitívne schválil parlament.


"Cieľom návrhu zákona je odstrániť nedostatky, ktoré sa prejavili pri aplikácii zákona o pôsobnosti orgánov štátnej správy pri poskytovaní podpory v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka, predovšetkým s ohľadom na konanie o priamych podporách," priblížil agrorezort.

Predkladaný návrh zákona podľa MPRV aktualizuje právnu úpravu vzťahujúcu sa k podmienkam a kritériám na uplatňovanie podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka, zdôrazňuje ochranu finančných záujmov v rámci Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka, upravuje Pôdohospodársky poradenský systém, dopĺňa kompetencie MPRV a kompetencie Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), upravuje konanie o priamych podporách a zdokonaľuje výkon právomocí orgánov štátnej správy v rámci schvaľovania žiadostí o podporu v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka.

Plénum odobrilo aj pozmeňujúci návrh zo spoločnej správy výborov, ktorým sa do zákona preberá eurosmernica. Tá má štátom Európskej únie umožniť nevymáhať neoprávnene nevyplatenú sumu, ak suma, ktorá sa má vymáhať od prijímateľa, nepresahuje bez úrokov 250 eur. "Zavedenie možnosti nevymáhať finančné prostriedky do navrhovanej sumy 250 eur predpokladá významné zníženie administratívneho zaťaženia Pôdohospodárskej platobnej agentúry," uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu zákona s tým, že počet konaní by sa mal znížiť o 12 % až 24 %.

Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh poslancov SNS Tibora Bernaťáka a Evy Antošovej. Prostredníctvom neho sa nepriamo novelizuje zákon o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov. Navrhovanou zmenou sa má zefektívniť administrácia jednotlivých projektov, čo bude mať podľa poslancov vplyv na plnenie podmienok výkonnostného rámca programu rozvoja vidieka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Anglický sviatok: Za kráľovnú Alžbetu II. položí vence princ Charles
<< predchádzajúci článok
Novela o hnojivách má prispieť k ochrane podzemných vôd

Plénum schválilo novelu o priamych podporách v agrorezorte - diskusné fórum čitateľov