Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. februára 2008

Novela o starobnom dôchodkovom sporení je v druhom čítaníParlament posunul do druhého čítania novelu, ktorá má sporiteľom uľahčiť výstup z druhého dôchodkového piliera, keďže notári nebudú musieť od marca tohto roka overovať podpisy pod žiadosťami o vystúpenie.Zdieľať
Za návrh hlasovalo 76 prítomných koaličných poslancov. Opozícia sa neprezentovala.Hlasovanie o novele sprevádzali obštrukcie. Opozícia sa od začiatku hlasovania neprezentovala, parlament tak bol dvakrát neuznášaniaschopný, pretože v sále nebolo 76 koaličných poslancov. Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš následne neuspel s procedurálnym návrhom, aby parlament pokračoval v rokovaní a o novele sa hlasovalo vo štvrtok.


Novelu od ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej v pondelok schválila vláda na mimoriadnom zasadnutí. V utorok parlament zaradil novelu do programu, dnes rozhodol, že ju prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Opozícia to ostro kritizovala. Je proti tomu, aby sa výstup zjednodušil takýmto spôsobom. Podľa opozičných strán zmena môže poškodiť mnohých sporiteľov. Hrozí falšovanie podpisov, v dôsledku čoho sa môžu ľudia ocitnúť mimo druhého dôchodkového piliera bez ich súhlasu. Podľa poslankyne Národnej rady SR za KDH Márie Sabolovej ministerka prišla s touto novelou, lebo sa nenaplnili očakávania, že z druhého piliera budú odchádzať "húfy ľudí".


Poslancovi NR SR za ĽS-HZDS Milanovi Urbánimu sa nepozdáva, že koalícia chce prijať novelu v skrátenom legislatívnom konaní. "Mali by sme zákony fakt pripravovať premyslene, radšej si nechať čas," uviedol v pléne Urbáni. Podľa neho sa tak možno vyhnúť tomu, aby sa museli novelizovať novely. Podporu Tomanovej novely nevylúčil. Ak ho ministerka Tomanová presvedčí, že zmena urobí poriadok, je ochotný hlasovať za novelu.


Z druhého dôchodkového piliera od začiatku januára tohto roka do 5. februára vystúpilo 4 904 osôb. Naopak, do systému sa rozhodlo vstúpiť 1 326 ľudí. Ministerstvo práce očakáva, že z dvojpilierového penzijného systému do výlučne priebežného dôchodkového piliera sa vráti približne 31-tisíc sporiteľov. Z druhého piliera možno vystupovať do konca júna tohto roka.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zadržali kokaín v hodnote 1,6 miliardy korún
<< predchádzajúci článok
Obžalovali Mikuláša Č. zo šiestich vrážd

Novela o starobnom dôchodkovom sporení je v druhom čítaní - diskusné fórum čitateľov