Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. augusta 2012

O trestnom oznámení na nacistu Csatáryho rozhodnú do 30 dníKto je László Csatáry Maďarské bezpečnostné zložky zatkli Lászlóa Csatáryho v júli po tom, čo ho vypátrali investigatívni reportéri z britského bulvárneho denníka The Sun. Obviňujú ...Zdieľať
laszlo csatary KOŠICE 3. augusta (WEBNOVINY) –Kto je László Csatáry


Maďarské bezpečnostné zložky zatkli Lászlóa Csatáryho v júli po tom, čo ho vypátrali investigatívni reportéri z britského bulvárneho denníka The Sun. Obviňujú ho z vojnových zločinov a účasti na deportáciách 15 700 Židov do koncentračného tábora Osvienčim v roku 1944.

Pripisujú mu taktiež kruté zaobchádzanie s obyvateľmi košického židovského geta. Csatáry bol vysokým policajným dôstojníkom v Košiciach, ktoré boli v tom čase súčasťou Maďarska.

Československé orgány Csatáryho v roku 1948 v neprítomnosti odsúdili na trest smrti, do roku 1995 sa mu však darilo ukrývať v Kanade, odkiaľ po odhalení utiekol. Centrum Simona Wiesenthala eviduje Csatáryho ako najhľadanejšieho nacistického vojnového zločinca. Nové trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania zločinu proti ľudskosti na vojnového zločinca Lászlóa Csatáryho, ktoré podal občan z Košíc, už pridelili prokurátorovi.

“Je povinný vykonať opatrenia, aby sa o trestnom oznámení mohlo rozhodnúť do 30 dní od prijatia trestného oznámenia. V tejto lehote teda musí prokurátor, prípadne policajt, ktorému môže prokurátor vec odovzdať, rozhodnúť buď o začatí trestného stíhania alebo o odložení veci,“ uviedol hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.

O novom trestnom oznámení na vojnového zločinca Csatáryho ako prvý informoval denník Sme.

Občan z Košíc v ňom podľa Filička uvádza, že v odsudzujúcom rozsudku na Csatáryho nie je zmienka o deportáciách obyvateľov Košíc do fašistického Nemecka v januári 1945.

Podľa oznámenia sa rozsudok týka len skutkov spáchaných v máji a júni 1944 a v novembri 1944.

„Oznamovateľ uvádza, že jeho otec bol deportovaný na nútené práce do Nemecka v januári 1945, o čom predložil potvrdenie Správnej komisie mesta Košíc z roku 1945,“ konštatoval Filičko s tým, že oznamovateľ žiada, aby bolo začaté trestné stíhanie a aby bol L. Csatáry braný na zodpovednosť aj za skutok, resp. skutky z januára 1945.

Maďarské bezpečnostné zložky zatkli Lászlóa Csatáryho v júli po tom, čo ho vypátrali investigatívni reportéri z britského bulvárneho denníka The Sun.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súkromný sektor eurozóny zostáva v negatívnom teritóriu
<< predchádzajúci článok
Na koniec sveta zakážu v Bolívii piť Coca-Colu

O trestnom oznámení na nacistu Csatáryho rozhodnú do 30 dní - diskusné fórum čitateľov