05. októbra 2006

Obhajca začal prehrou, v Ontariu nič nové

Hneď v prvom stretnutí nového 89. ročníka NHL museli o víťazovi rozhodovať až samostatné nájazdy. V otváracom dueli sezóny zdolali hokejisti Buffala úradujúcich šampiónov z Caroliny v ich domovskom ...

RALEIGH 5. októbra (WEBNOVINY) - Hneď v prvom stretnutí nového 89. ročníka NHL museli o víťazovi rozhodovať až samostatné nájazdy. V otváracom dueli sezóny zdolali hokejisti Buffala úradujúcich šampiónov z Caroliny v ich domovskom stánku v Raleigh 3:2 iba zásluhou úspešneho nájazdu Daniela Briera. Sabres tak po štyroch mesiacoch oplatili súperovi vyradenie v siedmom zápase finále Východnej konferencie. Vypredaná RBC Arena bola pred začiatkom stretnutia svedkom vyvesovania vlajky na počesť prvého víťaza Stanley Cupu zo Severnej Karolíny a domáci sa do obhajoby pustili razantne. V úvodnej desaťminútovke prestrieľali súpera 10:1, no stroskotali na skvelom Millerovi v bránke Buffala. Úvodný gól sezóny padol na druhej strane do siete hrdinu posledného play off Cama Warda. Vedenie pre hostí získal Jason Pominville, ktorý tečoval strelu Dmitrija Kalinina. Skóre ešte v prvej tretine vyrovnal kanonier Hurricanes Eric Staal, ktorý spolu s Rayom Whitneym premenili rýchlý brejk dvoch proti jednému. Po jednom góle na oboch stranách padlo aj v druhej tretine, no tentoraz išli nakrátko do vedenia domáci. Od 36. min už obaja brankári držali čisté konto, a tak na rad prišli samostatné nájazdy. Carolina využila nové pravidlo, keď ako domáci tím požiadala o prednosť pri exekúcii. Whitney svoje sólo nepremenil, no Briere v drese "šablí" so svojím bekhendom uspel. Na hosťujúcom Millerovi potom stroskotali Staal aj Cole a Buffalo vylepšilo svoju bilanciu z úvodných zápasov sezóny na 20 víťazstiev, 3 remízy a 13 prehier. "S veľkým šťastím sme prežili tých desať, či jedenásť minút na začiatku. Potom sme sa však rozbehli a hrali naozaj dobre. Víťazstvo sme si zaslúžili," uviedol po zápase kouč Sabres Lindy Ruff.

V tradičnom kanadskom derby medzi Ottawou a Torontom sa toho veľa nezmenilo. Vynovené Toronto už bez dlhoročného kouča Pata Quinna na svojho veľkého rivala z provincie Ontario stále nestačí. Senátori vyhrali v Air Canada Centre aj pred očami kanadského premiéra Stephena Harpera a predsedu vlády provicie Ontario Daltona McGuintyho, pomerne poľahky 4:1. Aj v Toronte mali pred úvodným buly menšiu ceremóniu, keď pod strechu haly vyvesili dresy s číslami slávnych hokejových celebrít, akými boli Börje Saming, Red Kelly a Clarence "Hap" Day. Najväčšou hviezdou duelu bol potom hosťujúci brankár Martin Gerber, ktorý prišiel ako náhrada za Dominika Hašeka z Caroliny. "V novom tíme sa vždy chcete uviesť čo najlepšie. Očakávania zo strany vedenia sú vysoké a ja som rád, že začínam s víťazstvom," vyjadril sa po zápase gólman, ktorého zo zostavy posledného víťaza Stanleyho pohára vytlačil Cam Ward. Gerber kapituloval len raz a aj to z trestného strieľania, ktoré úspešne realizoval dlhoročný kapitán "javorových listov" Mats Sundin. V tíme hostí sa strelecky presadili postupne Patrick Eaves, Chris Neil, Cristoph Schubert a skóre do prázdnej bránky uzavrel Daniel Alfredsson. Slovenský obranca Andrej Meszároš nahradil dokonale bývalého kolegu Zdena Cháru a na ľade strávil spolu s Wadom Reddenom najviac - takmer 26 minút. "Je ťažké prehrať doma úvodný zápas, no nehrali sme až tak zle. Výsledok je pre nás možno až krutý," komentoval neúspech Mats Sundin. On a jeho spoluhráči budú mať šancu napraviť si reputáciu už vo štvrtok, keď je na programe odveta v Ottawe.
Predlžovať sa muselo aj v Denveri, kde Colorado hostilo veľkého rivala z Dallasu. Domáci využili v prvej tretine dve presilovky a v priebehu minúty vyhrávali o dva góly. O prvý slovenský bod v novom ročníku NHL sa postaral Marek Svatoš, ktorý asistoval pri druhom góle Colorada. O ten sa postaral talentovaný útočník s poľskými koreňmi Wojtek Wolski. "Lavíny v úvodných dvoch tretinách na ľade dominovali a súpera prestrieľali 32:14. V záverečnej časti hry však naštartoval hostí bývalý kapitán Mike Modano a o 28 sekúnd nato vyrovnal Loui Eriksson. Navrch začali mať zrazu hráči Dallasu a potiť sa musel Jose Theodore, ktorý dostal v bránke Colorada prednosť pred Petrom Budajom. V predĺžení mal šancu rozhodnúť Svatoš, no Turco si s jeho pokusom poradil. V 63. min gólman Marty Turco prihral obrancovi Darrylovi Sydorovi, ktorý sa práve vracal z trestnej lavice a veterán obrany Stars rozhodol o víťazstve hostí.

Sumáre zo stredy:
Carolina - Buffalo 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 15. Staal (Ray Whitney, Ward), 33. Cole (Ray Whitney, Just. Williams) - 10. Pominville (Kalinin, Numminen), 36. Drury (Roy, Tallinder), rozhodujúci samostatný nájazd premenil Briere. Vylúčenia: 10:10 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:32, Brankári: Ward - Miller, Diváci: 18 840.

Toronto - Ottawa 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Góly: 33. Sundin (trestné strieľanie) - 20. Eaves (Preissing, Heatley), 31. Neill (McAmmond, Vermette), 32. Schubert (Heatley, Eaves), 60. Alfredsson. Vylúčenia: 6:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:36. Brankári: Raycroft - Gerber. Diváci: 19 520.

Colorado - Dallas 2:3 po predĺžení (2:0, 0:0, 0:2 - 0:1)
Góly: 12. Sakic (Hejduk, Liles), 13. Wolski (SVATOŠ, Liles) - 42. Modano (Lindros, Sydor), 42. L. Eriksson (Barnes, Robidas), 63. Sydor (Turco). Vylúčenia: 10:5 na 2 min, navyše: Barnaby - Laperriere na 5 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:38. Brankári: Turco - Theodore, Diváci: 18 007.