Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. júna 2013

Obyvatelia Iránu nahradili Ahmadínedžáda umierneným RauhánímNástupcom iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda by sa mal stať umiernený klerik Hassan Rauhání. Ukazujú to prvé výsledky volieb hlavy islamskej krajiny, ktoré zverejnili v sobotu. V ...Zdieľať
iran TEHERÁN 15. júna (WEBNOVINY) - Nástupcom iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda by sa mal stať umiernený klerik Hassan Rauhání. Ukazujú to prvé výsledky volieb hlavy islamskej krajiny, ktoré zverejnili v sobotu.


V prvom kole podľa nich Rauhání získal 52-percentnú podporu, čo je až trojnásobne viac ako druhý v poradí, ktorým je so ziskom 17 percent teheránsky starosta Mohammad Báker Kálibáf.

Tieto čísla zverejnili po spočítaní 18 percent hlasov, pričom sa očakáva, že konečné výsledky by mali byť známe až nabudúci týždeň.

V prípade, že sa žiadnemu z kandidátov nepodarí v prvom kole získať nadpolovičnú väčšinu hlasov, do druhého kola postúpia dvaja najúspešnejší.

Iránci si v piatok vyberali nástupcu prezidenta Ahmadínedžáda, ktorý už nemôže kandidovať. Kandidátov bolo šesť, pričom najväčšie šance mal už pred otvorením volebných miestností umiernený klerik Rauhání, bývalý tajomník Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť.

Spolu s Rauháním kandidovali ešte štyria konzervatívci a jeden radikálny uchádzač o kreslo hlavy štátu. Z nich sú najvýznamnejší Chameneího poradca Alí Akbar Velájátí, teheránsky starosta Kálibáf či tajomník Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť Saíd Džalílí, hlavný vyjednávač v medzinárodných rokovaniach o iránskom jadrovom programe.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poslanec Beblavý si hľadá asistenta cez Facebook
<< predchádzajúci článok
Medická záhrada láka milovníkov kníh, mladí ocenia wifi