Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. novembra 2006

Ochranári podporili neštátnych vlastníkov lesovPodporiť neštátnych vlastníkov lesov a prijatie zonácie prišlo dnes do Tatier viac ako 400 ochranárov z celého Slovenska. Ochrancovia prírody sa zišli pri príležitosti dvojročného výročia ...Zdieľať

BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) - Podporiť neštátnych vlastníkov lesov a prijatie zonácie prišlo dnes do Tatier viac ako 400 ochranárov z celého Slovenska. Ochrancovia prírody sa zišli pri príležitosti dvojročného výročia veternej smršti v Tatrách. Environmentalisti prišli do Podbanského, kde si zapálením 300 sviečok symbolicky spomenuli na tri milióny stromov, ktoré boli po kalamite vyvezené z Tatier. Ochranári potom osobne vyjadrili podporu zástupcom neštátnych vlastníkov lesov, ktorých problémy a požiadavky štátne orgány dlhodobo ignorujú. Vlastníci neštátnych lesov z viacerých regiónov stredného a východného Slovenska sa v Podbanskom zišli pri okrúhlom stole.

Miesto stretnutia v Podbanskom je v blízkosti prísnych prírodných rezervácií Tichá a Kôprová dolina. V súčasnosti pokračuje diskusia o ťažbe posledných ôsmich percent kalamitného dreva, ktoré sa nachádza práve v tomto území. Environmentalisti žiadajú, aby boli doliny zachované v súčasnom stave a ponechané na prirodzenú obnovu. S týmto názorom súhlasí aj Správa TANAPu.

Ochranári očakávajú, že Ministerstvo životného prostredia a vláda Slovenskej republiky začnú konečne po dvoch rokoch riešiť vzniknutú situáciu, dotiahnu do konca kompenzácie postihnutým neštátnym vlastníkom lesov, zabezpečia zonáciu národného parku podľa prísnych environmentálnych kritérií a zabránia tak ďalšiemu poškodzovaniu tatranských ekosystémov. Ako prejav podpory neštátnym vlastníkom lesov ochranári podpísali unikátnu nadrozmernú pohľadnicu adresovanú Úradu vlády SR. Zástupcovia ochranárskych organizácií ju adresátovi doručia na budúci týždeň v utorok.

Vyjadriť podporu s ochranou slovenského národného symbolu prišli občania a aj aktivisti z viac ako pätnástich environmentálnych organizácií z celého Slovenska. Pozvaní zástupcovia ministerstva pôdohospodárstva a ministerstva životného prostredia na stretnutie neprišli. Informovali Juraj Lukáč a Rastislav Mičaník z lesoochranárskeho zoskupenia VLK.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Verejnosť rozhodla, Gibson je najzbytočnejším mužom Hollywoodu
<< predchádzajúci článok
Chris Robinson a Kate Hudson sa rozvádzajú

Ochranári podporili neštátnych vlastníkov lesov - diskusné fórum čitateľov