Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. decembra 2005

Od januára zmeny v sociálnych zákonochOd 1. januára 2006 dochádza k zmenám v oblasti kompenzácií pre ťažko zdravotne postihnutých občanov, pre poberateľov dávky v hmotnej núdzi, pre rodiny s deťmi, v podpore náhradnej starostlivosti o dieťa.Zdieľať
Zmeny sa dotkli aj oblasti sociálneho poistenia.

S ohľadom na zvýšenie cien za pohonné látky sa zvyšuje maximálna výška peňažného príspevku na prepravu pre ŤZP z 2 500 Sk na 2 750 Sk mesačne. Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi zas motivuje a podporuje rodiča v hmotnej núdzi, aby zabezpečil riadnu zdravotnú starostlivosť dieťaťu do jedného roka a priznáva mu dávku vo výške 350 Sk.
Výnos ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny rozširuje od Nového roka okruh rodín s deťmi, ktorým sa poskytnú dotácie na stravu, školské pomôcky a prospechové štipendiá. Zákon o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa, platný od 1. januára 2006, okrem iného určuje rovnakú výšku príspevku pre zverené deti bez ohľadu na formu zverenia a vek dieťaťa. Jednorazový príspevok pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti je 8 840 Sk, pri opakovanom príspevku dieťaťu je jeho výška 3 320 Sk.
Novela zákona o službách zamestnanosti prináša zmeny v opätovnom zaradení do evidencie nezamestnaných a zohľadňuje, ak sa nezamestnaný zúčastňuje na vzdelávaní a príprave pre trh práce, čím sa jeho periodicita evidencie na úrade práce zmení z dvojtýždňovej na mesačnú. Zvyšuje sa tiež maximálny príspevok na vzdelávanie, ako aj príspevok absolventovi školy počas vykonávania absolventskej praxe na cestovné z 1 500 na 1 700 Sk.
Od Nového roka sa zmení aj zákon o sociálnom poistení, predlžuje sa obdobie, v ktorom sa uplatní princíp solidarity s nízkopríjmovými poistencami až do roku 2014. Tzv. maximálny dôchodok bude od 1. januára 17 895 Sk, minimálny dôchodok bude 5 115 Sk.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Azerbajdžane škrtali nuly
<< predchádzajúci článok
Preskúmajú nákupné plány Tesca

Od januára zmeny v sociálnych zákonoch - diskusné fórum čitateľov