Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júla 2014

Od júla v bratislavských mestských lesoch zastavili ťažbu drevaNa snímke vľavo primátor hlavného mesta SR Bratislavy Milan Ftáčnik a vpravo riaditeľ Mestských lesov Bratislava Vladimír Kutka po pracovnom rokovaní v súvislosti s pozastavením ťažby dreva v Mestských lesoch v nasledujúcich ...Zdieľať
Na snímke vľavo primátor hlavného mesta SR Bratislavy Milan Ftáčnik a vpravo riaditeľ Mestských lesov Bratislava Vladimír Kutka po pracovnom rokovaní v súvislosti s pozastavením ťažby dreva v Mestských lesoch v nasledujúcich mesiacoch v Bratislave v piatok 4. júla 2014. FOTO TASR/Martin Baumann
Bratislava 4. júla (TASR) - V bratislavských mestských lesoch od júla dočasne zastavili ťažbu dreva. Rozhodol takto ešte koncom júna mestský parlament a do konca roka by návštevníci lesoparku nemali v prírode už tak pravidelne stretávať traktory či pilčíkov. Bratislava však bude musieť kompenzovať stratu organizácii Mestské lesy. Za nepredávanie dreva prídu o 160.000 eur, do konca roka mali totiž vyťažiť ešte 6000 kubíkov.


V lesoch sa zastavila len hospodárska ťažba, všetky udržiavacie práce, napríklad pri prípadnej kalamite, organizácia môže robiť. "Ak padne strom, Mestské lesy musia zabezpečiť, aby bol chodník znova priechodný. Je teda nutné robiť zásahy, ktoré budú znamenať, že tu stretnete aj ľudí s pílou, aj autá, ktoré vyvážajú drevo. Avšak, bude to len v takom rozsahu, aby sme udržali rekreačný priestor v stave, na aký sú ľudia zvyknutí," uviedol dnes na brífingu primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD). Rokoval totiž s riaditeľom Mestských lesov Vladimírom Kutkom, ako bude lesopark v novom režime do konca roka fungovať.

Kutka vraví, že v operatívnej pohotovosti sa ponechá jeden traktor a tiež asi dve terénne nákladné autá, ktoré budú vyvážať odumreté drevo. Asi 30 až 40 percent toho, čo Mestské lesy ročne vyťažia, totiž podľa jeho slov tvoria popadané stromy. "Nejaké drevo teda určite bude musieť byť spracované, nakoľko územie má byť udržiavané ako lesoparkové. A údržba územia sa bez techniky nedá zabezpečiť," vysvetlil Kutka.

Mestské lesy tiež budú robiť tzv. výchovné zásahy, teda v lese budú selektívne vyberať nežiaduce dreviny. "Les sa pestuje ako záhradka. Píla v ňom teda bude aj naďalej, ale bude mať výchovný charakter, nie za účelom získavania finančných prostriedkov, ale len ako niečo, čo musíme pre pekný les urobiť," podotkol Kutka.

Tento rok sa v lokalite vyťažilo 8000 kubických metrov dreva

Tento rok sa už v lokalite vyťažilo 8000 kubických metrov dreva, lesy plánovali vyťažiť ešte ďalších 6000. Mesto im stratu vynahradí, poslanci peniaze presunuli z kapitoly marketing a reklama, zo zimnej údržby a financie by mali ísť aj z poslaneckých priorít. Zastaviť ťažbu tiež organizácia mohla hneď, nemala totiž uzatvorené žiadne zmluvy a nebude teda platiť sankcie. "Neviem si ale predstaviť následky do budúceho roka. Nikto sa nám neprihlási do ťažby, lebo nebude mať istotu, že prácu aj skutočne dostane a odídu nám odberatelia dreva, ktorí sú tu dlhoročne," upozornil Kutka.

S návrhom na zastavenie ťažby prišiel šéf najväčšieho mestského klubu SDKÚ-DS, Most-Híd Ivo Nesrovnal. Poslanci však jeho návrhom na zmenu v rozpočte vykryli stratu Mestským lesom len do konca roka. Ako to bude v roku 2015, sa tak nevie. "Pre ďalší rok budeme musieť vyriešiť otázku, či máme odkiaľ dať asi 350.000 eur pre Mestské lesy na to, aby tento režim pokračoval. Inak to bol len taký predvolebný ťah a v budúcom roku na tom poslanci trvať nebudú," myslí si Ftáčnik.

Mestský lesopark je lesom osobitného určenia, primárne určený na rekreáciu. Má 3000 hektárov a stará sa oň 14 zamestnancov. Štyri percentá z neho tvorí bezzásahový les. Mestské lesy ročne vyprodukujú prírastok drevnej hmoty na úrovni 18.000 kubíkov, čo je aj horná hranica toho, koľko možno v lese vyťažiť. Určuje to koncepcia starostlivosti o les, ktorá sa vytvára na desať rokov. Tá súčasná vyprší v roku 2015.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Britská kráľovná pokrstila vojenskú loď fľašou whisky
<< predchádzajúci článok
V Ukrajine súhlasili, aby vláda vyhlásila v energetike stav núdze

Od júla v bratislavských mestských lesoch zastavili ťažbu dreva - diskusné fórum čitateľov