Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. júla 2013

Odpočúvajú aj Francúzi, údaje má superpočítačFrancúzske tajné služby disponujú obdobným programami, aké podľa zverejnených informácií majú k dispozícii ich americkí kolegovia. Tvrdí to vo svojom štvrtkovom vydaní denník Le Monde. ...Zdieľať
ucho PARÍŽ 5. júla (WEBNOVINY) - Francúzske tajné služby disponujú obdobným programami, aké podľa zverejnených informácií majú k dispozícii ich americkí kolegovia.


Tvrdí to vo svojom štvrtkovom vydaní denník Le Monde. Podľa jeho informácií sa údaje z telefónov a internetu "systematicky zbierajú a ukladajú" na takzvaný superpočítač nachádzajúci sa na troch poschodiach parížskej centrály spravodajskej služby DGSE.

Tam majú byť niekoľko rokov k dispozícii všetkým vnútroštátnym spravodajským službám. Monitoring sa podľa denníka týka spojení v rámci krajiny či medzi Francúzskom a inou krajinu. Jeho predmetom údajne nie je obsah komunikácie, ale jej účastníci a okolnosti.

Francúzsko s veľkým pobúrením reagovalo na zverejnenie informácií o americkom odpočúvaní diplomatov EÚ a jej členských štátov. Francúzsky prezident Francois Hollande v tejto veci navrhol posunúť o dva týždne začiatok rozhovorov o zóne voľného obchodu medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi.

Rokovania sa majú začať v pondelok vo Washingtone. Na otvorení rozhovorov s cieľom vytvoriť jednu z najambicióznejších zón voľného obchodu na svete sa dohodli Európska únia a Spojené štáty v júni. Prvý pokus o transatlantickú obchodnú dohodu vznikol pred troma desaťročiami, v 90. rokoch 20. storočia však stroskotal práve na nesúhlase Francúzska.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Stovky Maďarov prídu o robotu, Panasonic škrtá továreň
<< predchádzajúci článok
Prokuratúra žiada pre oponenta Vladimira Putina roky väzenia

Odpočúvajú aj Francúzi, údaje má superpočítač - diskusné fórum čitateľov