Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júla 2019

Odstúpil britský veľvyslanec v USA, ktorý kritizoval TrumpaKim Darroch, archívna snímka.Zdieľať
Kim Darroch, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Londýn 10. júla (TASR) - Britský veľvyslanec v USA Kim Darroch, ktorý v uniknutých diplomatických depešiach kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa, sa vzdal svojej funkcie. Oznámilo to v stredu britské ministerstvo zahraničných vecí.


Uniknuté depeše, v ktorých Darroch označil Trumpa za nekompetentného, neschopného a nestabilného, zverejnil v nedeľu týždenník Mail On Sunday. Veľvyslancove výroky vyvolali roztržku medzi Londýnom a Washingtonom.

Darroch o svojej rezignácii informoval formou listu, ktorý adresoval námestníkovi rezortu britskej diplomacie Simonovi McDonaldovi. Ten jeho odstúpenie "s hlbokým poľutovaním" akceptoval.

"Od úniku dokumentov z našej ambasády sa objavili mnohé špekulácie týkajúce sa mojej pozície... Chcem tieto špekulácie ukončiť. Súčasná situácia mi znemožňuje vykonávanie mojej úlohy tým spôsobom, ako by som si to želal," napísal Darroch v rezignačnom liste, ktorého text zverejnila televízia Sky News.

Americký prezident vo svojich rozhorčených reakciách na výroky z depeší okrem iného označil Kima Darrocha za "streleného veľvyslanca" a "veľmi hlúpeho chlapa", ktorého podľa neho Británia "nastrčila" do USA.

Vláda britskej premiérky Theresy Mayovej Darrochovi po vypuknutí škandálu opakovane vyjadrila svoju podporu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prezidentka súhlasí so zvýšením platov pre začínajúcich učiteľov
<< predchádzajúci článok
Prezidentka podpísala úpravu podpory dlhodobého ubytovania

Odstúpil britský veľvyslanec v USA, ktorý kritizoval Trumpa - diskusné fórum čitateľov