Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. marca 2012

Oficiálnym zástupcom opozície bude Sýrska národná radaSýrske opozičné skupiny sa v utorok večer dohodli, že Sýrska národná rada (SNR), v ktorej sú združené, bude ich jediným oficiálnym zástupcom. Na dvojdňovom stretnutí v Istanbule predstavitelia ...Zdieľať
asad syria ISTANBUL 28. marca (WEBNOVINY) - Sýrske opozičné skupiny sa v utorok večer dohodli, že Sýrska národná rada (SNR), v ktorej sú združené, bude ich jediným oficiálnym zástupcom. Na dvojdňovom stretnutí v Istanbule predstavitelia opozície rozhodli o vytvorení prípravnej komisie, ktorá vypracuje nové stanovy a plán na reorganizáciu SNR.


"Konferencia rozhodla, že SNR sa stane formálnym hovorcom a zástupcom sýrskeho ľudu," uvádza sa vo vyhlásení prijatom na stretnutí. Vyhlásenie podpísala väčšina sýrskych opozičných skupín okrem niekoľkých kurdských frakcií.

Opozícia tiež vyzvala prezidenta Baššára al-Asada, aby dodržal sľub a podporil mierový plán vyslanca OSN a Ligy arabských štátov Kofiho Annana na ukončenie krviprelievania v krajine. Od režimu žiada okamžité stiahnutie jednotiek a tankov z miest a umožnenie pokojných demonštrácií. "Režimu neveríme. Ak to myslí vážne, Annanovu iniciatívu musí implementovať okamžite," povedal líder opozície Waíd al-Buní.

Vláda v Damasku v utorok súhlasila s prijatím Annanovho mierového plánu. Šesťbodový plán hovorí o zastavení bojov pod dohľadom OSN. Plán zahŕňa stiahnutie vojakov a ťažkých zbraní z miest, zavedenie každodenného dvojhodinového prímeria v záujme prísunu humanitárnej pomoci ako aj zaistenie prístupu do všetkých oblastí postihnutých bojmi. Požaduje aj prepustenie všetkých osôb zadržaných počas protestov, ktoré si za posledný rok vyžiadali už údajne viac než 9100 obetí na životoch.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Úplne zotavenie americkej ekonomiky nie je zďaleka isté
<< predchádzajúci článok
Tretiu stoličku podpredsedu parlamentu má obsadiť opäť žena

Oficiálnym zástupcom opozície bude Sýrska národná rada - diskusné fórum čitateľov