Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

30. júla 2019

Ohrozené sokoly odchovali tento rok rekordný počet mláďatNa archívnej snímke sokol červenonohý.Zdieľať
Na archívnej snímke sokol červenonohý. Foto: TASR Ochrana dravcov na Slovensku
 
Bratislava 30. júla (TASR) - Rekordných 71 mláďat odchovalo tento rok pri Bratislave 24 párov ohrozeného sokola kobcovitého (červenonohého). "Je to historicky najviac od roku 2004, odkedy populáciu v tejto lokalite sledujeme," uviedol Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.


"Ďalší hniezdiaci pár sokola červenonohého sa podarilo prvýkrát po 40 rokoch preukázať pri Trnave, v stračom hniezde vychováva dve mláďatá," informoval ďalej Slobodník. Celkovo tak zaevidovali ochranári tento rok na Slovensku 25 párov sokolov a 73 vyletených mláďat.

Ochranári zaznamenali tiež historicky prvý preukázaný prípad piatich mláďat v jednom hniezde. "Je to spôsobené zrejme faktom, že táto sezóna v niektorých regiónoch dravcom a sovám priala mimoriadne dobrou dostupnosťou dôležitej zložky potravy – hraboša poľného," vysvetlil Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.

"Zaujímavosťou pri tomto druhu sú pomocníci, takzvaní helperi, ktorí pomáhajú hniezdiacim párom pri starostlivosti o potomstvo. Nezriedka ide o mláďatá z minulých rokov, ktoré sa vrátili na lokalitu," priblížil Chavko. Oproti minulosti počet návratov klesol, tento rok spozorovali tri.

Sokol kobcovitý (červenonohý), ochranármi prezývaný "fešák medzi dravcami", patrí na našom území medzi kriticky ohrozené druhy. V roku 2012 sa ocitol na hranici vyhynutia. Po zlepšení podmienok, vďaka rôznym aktivitám ochranárov, sa začal z afrických zimovísk pravidelne vracať na Slovensko.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Speváčka Katy Perry okopírovala Dark Horse zo staršej kresťanskej rapovej pesničky
<< predchádzajúci článok
V policajnom múzeu neďaleko Washingtonu majú slovenský pas

Ohrozené sokoly odchovali tento rok rekordný počet mláďat - diskusné fórum čitateľov