24hod.sk    Šport    MS vo futbale 2014

18. júna 2014

Oranjes opäť s plným bodovým ziskom, zlomili aj húževnatú Austráliu

Holandský hráč Arjen Robben (vpravo) skóruje úvodný gól cez austrálskeho brankára Mata Ryana (vľavo) vo futbalovom zápase B-skupiny Austrália - Holandsko na MS 2014 vo futbale v brazílskom meste Porto Alegre 18. júna 2014. Foto: TASR/AP

Porto Alegre 18. júna (TASR) - Futbalisti Holandska potvrdili úlohu favorita a vo svojom druhom vystúpení v B-skupine na MS v Brazílii zdolali Austráliu 3:2. "Oranjes" majú na konte šesť bodov a výrazne sa priblížili k postupu do osemfinále.

Skóre stretnutia otvoril po individuálnej akcii Holanďan Arjen Robben v 20. minúte, no už o pár sekúnd neskôr odpovedal Tim Cahill efektnou strelou bez prípravy. V 54. minúte sa futbalisti Austrálie dostali do vedenia, keď penaltu premenil kapitán Jedinak. Ani ich náskok však dlho netrval, o štyri minúty neskôr vyrovnal Robin van Persie. O víťazný gól Holanďanov sa v 68. minúte postaral Memphis Depay, ktorý brankára Ryana prekonal strelou spoza šestnástky.

V pondelok 23. júna o 18.00 SELČ v Sao Paule nastúpi Holandsko proti Čile, ďalším súperom Austrálie bude ten istý deň o 18.00 SELČ reprezentácia Španielska.

Fotogaléria zo zápasu Austrália - Holandsko

Austrálsky hráč Tommy Oar (vľavo) v súboji s Holanďanom Robinom van Persiem (9) vo futbalovom zápase B-skupiny Austrália - Holandsko na MS 2014 vo futbale v brazílskom meste Porto Alegre 18. júna 2014. Foto: TASR/AP

B-skupina, 2. kolo:

Austrália - Holandsko 2:3 (1:1)

Góly: 21. Cahill, 54. Jedinak (11 m) - 20. Robben, 58. van Persie, 68. Memphis ŽK: Cahill - van Persie, Rozhodovali: Haimoudi – Etchiali (obaja Alž.), Achik (Mar.)

Austrália: Ryan – Davidson, Špiranovič, McGowan, Wilkinson – Oar (77. Taggart), Jedinak, Bresciano (51. Bozanič), McKay – Cahill (70. Halloran), Leckie

Holandsko: Cillessen - Vlaar, de Vrij, Martins Indi (45.+ Memphis)- Janmaat, de Jong, de Guzman (78. Wijnaldum), Blind - Sneijder - van Persie (87. Lens), Robben

Priebeh zápasu
Po vysokom víťazstve nad Španielskom boli Holanďania v pozícii veľkého favorita. V úvodných minútach zápasu to však nepotvrdzovali. V prvej štvrťhodine zápasu boli dokonca ofenzívne aktívnejší Austrálčania, ale gólovú príležitosť si nevypracovali. Prvá priama strela na bránku prišla až v 19. minúte, keď priamy kop Robbena hlavou jemne usmernil van Persie, ale brankár Ryan nemal problém. V 20. minúte vzal Robben v strede ihriska loptu Wilkinsonovi a holandský útočník po rýchlom úniku otvoril skóre - 0:1. Favorit zápasu však o náskok rýchlo prišiel. V následnom protiútoku Cahill efektnou strelou bez prípravy nedal Cillesenovi šancu - 1:1. Austrálčania nepoľavili vo svojej hre a súperovi veľa nedovoľovali. V 30. minúte mohli ísť znovu do vedenia, ale Bresciano po kombinácii v dobrej pozícii prestrelil bránku.

Holandský hráč Robin van Persie (druhý sprava) skóruje druhý gól do bránky Austrálie vo futbalovom zápase B-skupiny Austrália - Holandsko na MS 2014 vo futbale v brazílskom meste Porto Alegre 18. júna 2014. Foto: TASR/AP

Holanďania od úvodu druhého dejstva zlepšili pohyb a zvýšili aktivitu. V 50. minúte mal austrálsky brankár Ryan problémy so Sneijderovou strelou, no dokázal ju vyraziť na roh. O štyri minúty neskôr však bolo rušno na opačnej strane. Po Bozaničovom centri do šestnástky zasiahol loptu rukou Holanďan Janmaat a kapitán Austrálie Jedinak z nariadenej penalty upravil na 2:1. Črtajúce sa prekvapenie však Holanďania rýchlo odmietli. Štyri minúty po inkasovanom góle sa v pokutovom území uvoľnil van Persie a tvrdou strelou prestrelil Ryana. V 67. minúte bol v dobrej pozícii Austrálčan Oar, prihral však Leckiemu a jeho zakončenie hlavou si Cillesen postrážil. Okamžitý protiútok využili Holanďania na tretí gól. V nenápadnej akcii strieľal spoza šestnástky Depay Memphis a na jeho strelu k ľavej žrdi bol Cillesen prikrátky. Od tohto momentu už mali Holanďania zápas pevne vo svojej réžii. V 75. minúte podržal brankár Ryan svoj tím pri strele de Jonga a v nadstavenom čase proti nemu neuspel ani Sneijder, ktorý neskóroval strelou z ostrého uhla.