Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. mája 2007

Ôsmim slovenským osobnostiam udelili ocenenieCenu Krištáľové krídlo dnes v nitrianskom Divadle Andreja Bagara už po desiaty raz udelili osobnostiam Slovenska. Laureátov určila 44-členná porota v kategóriách hudba, divadlo a film, šport, medicína a ...Zdieľať

NITRA 8. mája (WEBNOVINY) - Cenu Krištáľové krídlo dnes v nitrianskom Divadle Andreja Bagara už po desiaty raz udelili osobnostiam Slovenska. Laureátov určila 44-členná porota v kategóriách hudba, divadlo a film, šport, medicína a veda, mimoriadna cena, publicistika a literatúra, výtvarné umenie a architektúra.

Mimoriadnou cenou za celoživotné dielo ocenila spoluzakladateľa Ústavu tuberkulózy a respiračných chorôb Antona Bajana. Krištáľové krídlo za celoživotné dielo udelili in memoriam aj nedávno zosnulému režisérovi, hercovi a riaditeľovi Starého divadla v Nitre Karolovi Spišákovi. Okrem iného režíroval úspešný muzikál Mníšky, film Adam Šangala a hral vo filmoch Balada o siedmich obesených, či Kosenie Jastrabej lúky.

V kategórii šport zvíťazil hokejista NHL Marián Hossa, ktorý reprezentoval Slovensko na šiestich majstrovstvách sveta. Krištáľové krídlo za hudbu dostal skladateľ, muzikológ, redaktor a pedagóg Vladimír Godár. Je držiteľom Českého leva a národnej filmovej ceny Slnko v sieti 2006 za najlepšiu pôvodnú filmovú hudbu vo filme Slnečný štát. V kategórii publicistika a literatúra triumfovala Tina Čorná, redaktorka novinovej prílohy TV oko. Podľa poroty vrátila žánru printového rozhovoru etickú naliehavosť a hĺbku, ktorú v posledných rokoch stratil v záplave povrchného bulváru. Cenu za výtvarné umenie získala akademická sochárka Zora Palová, ktorej diela sú zastúpené napríklad aj vo Victoria and Albert Museum v Londýne či japonskom Koganezaki Museum of Fine Arts. V kategórii divadlo a film si Krištáľové krídlo odniesol režisér Roman Polák, šéf Činohry Slovenského národného divadla. Za zásluhy v oblasti medicíny a vedy porota ocenila Martina Mistríka, zakladateľa transplantácie krvotvorných buniek na Slovensku. Mistrík ako jediný u nás realizuje so svojím tímom aj transplantácie alogénne a nepríbuzenecké.

Autorom a producentom ocenenia Krištáľové krídlo je slovenská umelecká agentúra AGAS, s.r.o.

SITA,


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Majiteľ reštaurácie odmietol obslúžiť O. J.-a Simpsona
<< predchádzajúci článok
Ornitológovia pripravujú vtáčí maratón