28. februára 2009

Pálffy opäť osobnosťou extraligy, vyhral produktivitu

Žigmund Pálffy je po výnimočnej uplynulej sezóne najväčšou osobnosťou slovenskej extraligy aj v ročníku 2008/09. Tridsaťšesťročný Skaličan sa stal najproduktívnejším hráčom dlhodobej ...

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Žigmund Pálffy je po výnimočnej uplynulej sezóne najväčšou osobnosťou slovenskej extraligy aj v ročníku 2008/09. Tridsaťšesťročný Skaličan sa stal najproduktívnejším hráčom dlhodobej časti súťaže, v 53 stretnutiach nazbieral spolu 99 bodov (52+47). Aj pred rokom sa stal Pálffy najproduktívnejším hráčom a to isté sa mu podarilo ešte vo federálnej lige v drese Dukly Trenčín v sezónach 1991/92 a 1992/93.

Kanadské bodovanie slovenskej dlhodobej súťaže vyhral už tretí rok po sebe hokejista Skalice. Pred dvoma rokmi triumfoval René Školiak so 70 bodmi, pred rokom Pálffy dosiahol o päť bodov viac. Na konci uplynulej sezóny 2007/2008 mal najviac bodov tiež Pálffy, ktorý v súčte s play off nazbieral presne 99 bodov. Pálffy v tomto ročníku prekonal rekord v počte bodov v dlhodobej časti súťaže. Doteraz tento zápis vlastnil Pavol Demitra z lockoutovej sezóny 2004/05, v ktorej nazbieral 82 bodov. Ďalších 17 potom pridal v play off.

Žigmund Pálffy, ktorý získal priemerne 1,87 bodu za zápas, nazbieral v dlhodobej súťaži o 9 bodov viac ako druhý v kanadskom bodovaní - jeho spoluhráč Juraj Mikúš. Aj zásluhou týchto štatistík vstupuje Skalica do play off z 3. miesta. Tretia priečka v tabuľke produktivity patrí Rudolfovi Hunovi z HC Košice so 72 bodmi. Pálffy sa stal aj najlepším strelcom, s 52 gólmi vytvoril rekord súťaže a na svojom konte mal o ťažko uveriteľných 21 presných zásahov viac ako dvojica Rudolf Huna a Juraj Mikúš (po 31). V počte asistencií Pálffyho predstihol Juraj Mikúš s 59 prihrávkami. Dvadsaťdvaročný skalický center mal bodovo najlepšiu základnú časť v kariére. Skalica mala vo svojom mužstve aj druhého najproduktívnejšieho obrancu dlhodobej súťaže, českého legionára Jana Hranáča s 37 bodmi (6+31), ktorý sezónu začal v Nitre. Rovnaký počet bodov nazbieral aj Jiří Heš z Liptovského Mikuláša, ktorý však strelil o 4 góly viac ako Hranáč.
Ani jednému hráčovi sa nepodarilo pokoriť v sezóne hranicu 200 trestných minút. Lídrom tejto štatistiky je rovnako ako pred rokom slovanista Miroslav Lažo so 198 minútami na trestnej lavici. O 6 minút menej si na lavici hanby posedel Igor Bobček z Nitry, ktorý ročník začal v Trenčíne. Najviac dvojminútových trestov dostal Bobček (41), o dve vylúčenia menej mal Lažo. Najviac desaťminútových trestov inkasoval tretí najtrestanejší muž Lukáš Říha z Martina (7).
V presilovkách strelil najviac gólov Juraj Mikúš zo Skalice, na svojom konte mal v početnej výhode dvanásť úspešných zásahov. Pálffy zaznamenal v presilovkách 35 bodov (9+26), čo je najviac zo všetkých hráčov. Najväčším počtom gólov v oslabeniach sa môže pochváliť rovnako Pálffy, ktorý sa v početnej nevýhode radoval osemkrát. Fenomenálny "Žigo" sa môže pochváliť aj najväčším počtom víťazných gólov (11).

Brankárskej štatistike úspešnosti zákrokov dominuje Fín Sasu Hovi z Slovana Bratislava (92,99%), ktorý mal o 0,28% lepšiu úspešnosť ako Ján Laco zo Zvolena. Najviac minút na ľade strávil Banskobystričan Imrich Petrík, ktorý odchytal viac ako 3848 minút. O viac ako 800 minút zaostal za odchovancom michalovského hokeja skúsený Miroslav Šimonovič z Popradu. Na Petríka smerovalo aj najviac striel (1755), najčastejšie vyťahoval puk zo svojej siete gólman Kežmarku (155) Martin Klempa. Najviac zápasov s nulou mal Martin Falter z Liptovského Mikuláša (5).
Hokejisti víťaza základnej časti Slovnaft extraligy HC Košice sa môžu pochváliť aj najlepším útokom, "východniari" dali spolu 232 gólov. Na súperove bránky vyslali Košičania 1967 striel, čo je o 116 menej ako v súťaži najčastejšie strieľajúci Nitrania, ktorí však dali iba 151 gólov. Víťaz dlhodobej časti Slovnaft extraligy 2008/09 mal aj najlepšiu obranu, keď inkasoval dovedna 131-krát.

V 360 stretnutiach padlo celkovo 2242 gólov, čo je priemer 6,2 gólu na zápas. Najvyššie víťazstvo dosiahli Zvolenčania, keď 7. decembra zdolali Kežmarok 10:1. Zároveň to bol jediný dvojciferný počet gólov jedného mužstva v zápase v ročníku.

Najrýchlejším gólom v dueli sa môže pochváliť Petr Vala zo Žiliny, ktorý sa v piatok v poslednom kole nadstavby v Nitre z presného zásahu radoval už po 13 sekundách. Prekonal tak Skaličana Richarda Hartmanna, ktorý v súboji 45. kola so Slovanom v januári rozvlnil sieť už po 25 sekundách hry. Za 29 sekúnd sa to podarilo Jánovi Pardavému z Banskej Bystrice (15. kolo proti Nitre) a Skaličanovi Janovi Hranáčovi ešte v drese Nitry (14. kolo proti Žiline). Najviac gólov v jednom zápase strelili rekordér Žigmund Pálffy a Ivan Dornič z Martina, ktorí v januári zaznamenali proti Žiline, resp. Banskej Bystrici po 4 presné zásahy. Diváci na štadiónoch videli aj dvadsaťtri ďalších hetrikov. Pálffymu patrí aj bodové maximum z jedného duelu - v novembri proti Nitre a v januári proti Žiline zaznamenal po šesť kanadských bodov.