Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. júla 2012

Pápež definitívne odvolal arcibiskupa Róberta BezákaSvätý Otec Benedikt XVI. v pondelok napoludnie odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa ...Zdieľať
robert bezak BRATISLAVA 2. júla  - Svätý Otec Benedikt XVI. v pondelok napoludnie odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy.


Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012.

Konferencia biskupov Slovenska rozhodnutie Svätého Otca prijíma v duchu viery a synovskej poslušnosti a prosí Pána o požehnanie pre Cirkev na Slovensku.

Bezák sa narodil 1. marca 1960 v Handlovej. Študoval na Teologickej fakulte v Bratislave a počas štúdií prijal rehoľnú formáciu v Kongregácii najsvätejšieho Vykupiteľa – Redemptoristov, kde v roku 1983 zložil aj celoživotné rehoľné sľuby. Vysvätený na kňaza bol 17. júna 1984 v Banskej Bystrici. Za trnavského arcibiskupa bol menovaný 18. apríla 2009 a vysvätený 6. júna.

Až do vymenovania nového pastiera pre Trnavskú arcidiecézu bude jej pastoračným riadením poverený pomocný biskup Ján Orosch ako apoštolský administrátor „sede vacante“. To znamená, že bude podriadený priamo Svätej stolici. Vymenovanie administrátora je dočasným riešením.

Orosch sa narodil v Bratislave 28. mája 1953. Za kňaza bol vysvätený 6. júna 1976. Za titulárneho biskupa bol vyvolený 2. apríla 2004 a o mesiac na to bol na biskupa vysvätený.
 


Podporu prejavili aj osobnosti

Osobnosti sa tiež obrátili na Konferenciu biskupov Slovenska, najmä na jej predsedu arcibiskupa Stanislava Zvolenského, aby sa zastal svojho biskupa.

"Chceme sa týmto obrátiť aj na všetkých otcov biskupov, aby vyjadrili svoju podporu pri zachovaní celistvosti, ale zároveň aj rôznorodosti biskupského zboru na Slovensku," vyzvali v liste.

Pod listom sú podpísaní veriaci i neveriaci, aj príslušníci iných cirkví ako katolíckej. Podpísali sa aj viacerí poslanci, medzi nimi Radoslav Procházka z KDH, nezaradení poslanci Jana Žitňanská a Daniel Lipšic.

Svoj podpis pridali aj novinári Štefan Hríb, Andrej Bán, Eugen Korda, Martin Mojžiš, herec Marián Labuda, psychiater Péter Hunčík, kazateľ cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, spisovateľ Silvester Lavrík.

Podpísaný je aj futbalový tréner Vladimír Weiss, či športový komentátor Marcel Merčiak. Ako povedala pre agentúru SITA Žitňanská, autori listu zverejnené informácie prijali s rozčarovaním.

Signatári chcú vysvetlenie

Vysvetlenie okolností odvolania trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka požadujú signatári petície, ktorú v pondelok zverejnili na internetovej stránke www.changenet.sk. Adresovaná je predsedovi Konferencie biskupov Slovenska Stanislavovi Zvolenskému a apoštolskému nunciovi na Slovensku Mariovi Giordanovi.

,,Toto vysvetlenie žiadame preto, lebo ide o neštandardný postup, ktorý vytvára priestor pre rôzne podozrenia. Napriek poslušnosti voči hierarchickým nariadeniam nemôžeme skryť, že tento postup nevrhá dobré svetlo na inštitúciu cirkvi, rozdeľuje a znechucuje veriacich aj spoločnosť,“ píše sa v petícii.

Jej autori ďalej vyjadrili podporu arcibiskupovi Bezákovi, ktorý podľa nich dokázal skĺbiť náboženskú tradíciu so životom v 21. storočí, teologickú fundovanosť i ľudskosť, ktoré priniesli oživenie viery v Trnavskej arcidiecéze.

Bezák v nedeľu počas svätej omše prečítal dva listy z Apoštolskej nunciatúry na Slovensku.

V prvom liste ho pápež Benedikt XVI. prostredníctvom apoštolského nuncia Maria Giordana požiadal o odstúpenie z pastoračného riadenia arcidiecézy, druhým listom ho z úradu odvolal.

52-ročný Bezák bol za trnavského arcibiskupa vymenovaný pred tromi rokmi, vo funkcii vystriedal Jána Sokola.


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pápež Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Bezáka z úradu (1. 7. 2012)
 Známe osobnosti sú proti odvolaniu arcibiskupa Bezáka (29. 6. 2012)
 Arcibiskupa Bezáka odvolajú, tvrdí František Mikloško (28. 6. 2012)nasledujúci článok >>
Na Slovensku je bez práce viac ľudí ako je priemer v únii
<< predchádzajúci článok
Uzavreté bytové komplexy uprednostňujú najmä rodiny s deťmi

Pápež definitívne odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka - diskusné fórum čitateľov

Svetová mafia?3.7. 9:32:41