30. septembra 2007

Peter Velits ďakuje bratovi a túži po dobrej zmluve

Slovensko má majstra sveta v cestnej cyklistike pre rok 2007. Peter Velits zvíťazil v sobotu v nemeckom Stuttgarte v cestných pretekoch do 23 rokov, keď v dojazde posledného z deviatich 19,1 km ...

STUTTGART 30. septembra (WEBNOVINY) - Slovensko má majstra sveta v cestnej cyklistike pre rok 2007. Peter Velits zvíťazil v sobotu v nemeckom Stuttgarte v cestných pretekoch do 23 rokov, keď v dojazde posledného z deviatich 19,1 km merajúcich okruhov na Am Kochenhofe ukázal chrbát všetkým 110 súperom, ktorí dokončili preteky. "Už dve kolá pred koncom som sa s ďalšími lepšími cyklistami pokúsil o únik. Ten sa aj vydaril, ale pelotón nás potom ešte dostihol," začal hodnotenie "zlatých" pretekov 22-ročný slovenský reprezentant. Neskorší víťaz si potom uvedomil, že treba začať šetriť sily na záver pretekov. Našiel správny moment pre záverečný šprint, nastúpil a s prehľadom zvíťazil. "Sily mi určite zostali, veď inak by som nemohol takto zvládnuť záverečný špurt. Chcem sa aj poďakovať bratovi Martinovi, ktorý mi pomohol k tomu, aby som vôbec v závere mohol zašpurtovať. Bolo to pre každého veľmi ťažké. Posledný kilometer bol ako o život. Napokon to však dobre dopadlo. Tento úspech je určite môj najväčší, ale neprišiel len tak z ničoho. S bratom sme sa na majstrovské preteky tvrdo pripravovali. Musím povedať, že by som bol veľmi sklamaný, ak by som v poslednom roku môjho účinkovania v tejto kategórii neskončil aspoň do 10. miesta. Nakoniec to vyšlo stopercentne. Víťazstvo je neskutočné. Som rád, že to videli naživo aj rodičia. Oslava bude, aj keď ešte neviem, ako to bude presne vyzerať.
Peter Velits dal o sebe významne vedieť už pred majstrovstvami sveta, keď sa v západnom Francúzsku stal vôbec ako prvý Slovák víťazom pretekov zaratúvaných do Horse Category (po ProTour druhá najvyššia v cyklistike). "Na Grand Prix de Fourmies som prežíval najlepší deň sezóny, dnes to však bolo rovnako skvelé. Už vtedy som vedel, že mám dobrú formu," uviedol Peter Velits. A po čom túži pretekár tímu Wiesenhof-Felt po maximálnom úspechu v kategórii do 23 rokov? "Teraz už len dostať nejakú dobrú zmluvu. Myslím si, že táto zlatá medaila by mohla k tomu výrazne dopomôcť," dodal čerstvý majster sveta.
Peter Velits je prvým Slovákom, ktorý na ceste vybojoval dúhový dres majstra sveta. Najvýraznejší výsledok zatiaľ v ére samostatnosti dosiahol Milan Dvorščík, ktorý v roku 1994 skončil v pretekoch amatérov na 2. mieste.