29. septembra 2007

Peter Velits majstrom sveta do 23 rokov

Slovenský cyklista Peter Velits v sobotu v koncovke početnej skupiny pretekárov senzačne získal titul majstra sveta vo vekovej kategórii do 23 rokov na šampionáte v nemeckom Stuttgarte v pretekoch s ...

STUTTGART 29. septembra (WEBNOVINY) - Slovenský cyklista Peter Velits v sobotu v koncovke početnej skupiny pretekárov senzačne získal titul majstra sveta vo vekovej kategórii do 23 rokov na šampionáte v nemeckom Stuttgarte v pretekoch s hromadným štartom na 171,9 km. "V záverečných päťdesiatich metroch som trochu zvoľnil, ale napokon to predsa len stačilo," zadýchane skonštatoval v cieli šťastný P. Velits, ktorý zvládol trať za 4:21:22 h a triumfoval približne o dve dĺžky bicykla. Striebro získal Austrálčan Wesley Sulzberger a bronzovú medailu si vybojoval Brit Jonathan Bellis.

Ďalší Slovák Juraj Sagan obsadil 11. miesto a víťazov súrodenec Martin bol na 36. priečke - obaja oficiálne v rovnakom čase ako majster sveta. Jozef Palčák preteky nedokončil. "Musím sa bratovi Martinovi poďakovať. Dosť mi pomohol. Dočkal som sa od neho podpory," pochvaľoval si zverenec Josefa Dvořáka P. Velits a dodal: "Keď sa mi nevydaril únik, pochopil som, že sa bude rozhodovať v šprinte pelotónu. Na koncovku som si šetril sily a prinieslo to efekt."
Dvadsaťdvaročný P. Velits tento rok aj s bratom-dvojčaťom Martinom jazdí na profesionálnej scéne za nemecký tím Wiesenhof-Felt. Dobrú formu pred MS naznačil v polovici septembra, keď sa stal víťazom 75. ročníka pretekov GP de Fourmies/La Voix du Nord v západnom Francúzsku a zaznamenal do soboty najväčší úspech svojej kariéry. Vtedy išlo o úroveň Horse Category, čo je po ProTour druhá najvyššia vo svete cyklistiky.

Cyklistika - MS - Stuttgart - preteky s hromadným štartom (171,9 km) - do 23 rokov - muži - sobota - výsledky:
1. PETER VELITS (SR) 4:21:22 h (39,461 km/h), 2. Wesley Sulzberger (Austr.), 3. Jonathan Bellis (V. Brit.), 4. Tom Leezer (Hol.), 5. Danilo Wyss (Švajč.),6. Jonas Aaen Jörgensen (Dán.), 7. Domenik Klemme (Nem.), 8. Florian Vachon (Fr.), 9. Vitalij Buc (Ukr.), 10. Andrej Zeits (Kaz.), 11. JURAJ SAGAN,... 36. M. VELITS - všetci rovnaký čas ako víťaz, JOZEF PALČÁK (všetci SR) nedokončil.