Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Hobby

04. augusta 2009

Petržalskí psičkári sa nepolepšili, pravidlá stále porušujúMnohí majitelia psov v bratislavskej Petržalke stále porušujú pravidlá a podmienky dodržiavania psov. Vyplýva to z výsledkov kontrol, ktoré miestna samospráva vykonáva počas leta častejšie ako cez ...Zdieľať
BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) - Mnohí majitelia psov v bratislavskej Petržalke stále porušujú pravidlá a podmienky dodržiavania psov. Vyplýva to z výsledkov kontrol, ktoré miestna samospráva vykonáva počas leta častejšie ako cez školský rok. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy. Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka skontrolovala mestská časť viac ako 1 400 psičkárov. Podľa Andrassyho bolo zistené porušenie pravidiel všeobecne záväzného nariadenia v 441 prípadoch. V 197 prípadoch bola majiteľovi uložená bloková pokuta, 224 priestupkov sa riešilo napomenutím. "Najčastejšie porušenie je vstup so psom tam, kde je to zakázané, napríklad na detské ihriská alebo školské dvory. Okrem toho nemajú majitelia často psa na vôdzke," povedal Andrassy. Časté je podľa neho aj stále znečisťovanie verejných priestranstiev od psích exkrementov. "Toto sa ale nedá riešiť represiou, oni si musia sami uvedomiť, čo by malo byť v ich záujme," doplnil Andrassy. Počas kontrol sa riešili aj tri prípady útoku psa na iného psa.


Miestny úrad eviduje v tomto roku 4 594 majiteľov psov, v porovnaní s uplynulým rokom je to o 603 viac. Majitelia psov pritom zaplatením miestnej dane odviedli do rozpočtu viac ako 153-tisíc eur. Z takto vyzbieraných peňazí sa takmer 3/5 účelovo používajú na čistenie verejných priestranstiev a na pravidelnú údržbu 220 košov určených pre psie výkaly. Naposledy úrad osadil 50 košov v lokalite Háje, ktoré sú vyprázdňované minimálne štyrikrát počas týždňa.
Petržalčania majú povinnosť nahlásiť samospráve každého psa, ak sa s ním zdržiava v mestskej časti viac ako 90 dní a ak je starší ako šesť mesiacov, musí zaň zaplatiť ročnú daň. Za psíka s výškou do 43 cm chovaného v byte platí majiteľ 33,19 €, za vyššieho psa je daň 66,38 €. Miestne zastupiteľstvo schválilo aj ďalšie podmienky držania psov. Majiteľ musí mať psa vždy na vôdzke, výnimkou je len sedem lokalít, kde je povolený voľný výbeh psov. Prísny zákaz vstupu so psom platí napríklad pre detské ihriská, pieskoviská, školské dvory či areál jazera Veľký Draždiak. Držiteľ musí mať taktiež k dispozícií obal na odstránenie výkalov, za ich neodstránenie z verejného priestranstva mu hrozí pokuta 33,19 €.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bratia Ebenovci vydali v reedícii prvé dva albumy
<< predchádzajúci článok
Zomrela prvá afroamerická supermodelka Naomi Sims

Petržalskí psičkári sa nepolepšili, pravidlá stále porušujú - diskusné fórum čitateľov

Z D R A V Ý R O Z U M5.7. 17:07:05
A čo takto trest smrti?4.4. 3:13:25