Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. apríla 2006

Podľa Mikloša Paroubek zasahuje do slovenskej kampanePodľa ministra financií a vicepremiéra Ivana Mikloša, český premiér Jiří Paroubek tým, že spochybnil slovenské reformy, nekorektne a neadekvátne vstúpil do predvolebnej kampane iného štátu. V ...Zdieľať

BRATISLAVA 29. apríla (WN/SITA) - Podľa ministra financií a vicepremiéra Ivana Mikloša, český premiér Jiří Paroubek tým, že spochybnil slovenské reformy, nekorektne a neadekvátne vstúpil do predvolebnej kampane iného štátu. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy Mikloš upozornil, že Paroubek pri hodnotení reforiem použil nesprávne údaje o výške slovenskej priemernej mzdy, ktorá nie je 13 000 korún, ale v minulom roku presiahla 17 000 korún. Podľa Mikloša sa rozdiely medzi priemernými mzdami v oboch krajinách zmenšujú a ak po voľbách nedôjde k zrušeniu reforiem, trend dobiehania českých platov bude pokračovať.

Proti rušeniu daňovej reformy sa vyslovil europoslanec ĽS-HZDS Sergej Kozlík. Skonštatoval, že rovná daň nesporne zlepšila náš imidž v zahraničí a zjednodušila daňový systém. Rezervy preto vidí skôr v znižovaní odvodov. Neodmietol ani možnosť dodatočného zdanenia tých monopolov, ktoré zneužívajú dominantné postavenie na trhu.

Podpredseda Smeru-SD Igor Šulaj je za opätovné zavedenie dane z dividend a za dve pásma DPH. Upozornil, že pri rovnej dani nízkopríjmové skupiny profitujú z vyššej odpočítateľnej položky, zabudlo sa však na tých, ktorí žiadny príjem nemajú, ako napríklad dôchodcovia alebo nezamestnaní. Varoval tiež pred nepremysleným znižovaním odvodov, ktoré by mohlo spôsobiť výpadok v príjmoch Sociálnej poisťovne (SP) a destabilizovať štátne financie.

Podľa ekonóma strany Nádej Jozefa Mihála treba SP zrušiť. Vyslovil sa za reformu odvodov, po ktorej by zamestnávatelia neplatili žiadne odvody a zamestnanci jeden odvod vo výške 19 percent z hrubej mzdy. Mikloš aj Kozlík hodnotia návrh strany Nádej ako príliš radikálny. Obidvaja uprednostňujú postupné znižovanie odvodov a spriehľadňovanie systému.

FOTO : SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Strana Nádej prijala program pre parlamentné voľby
<< predchádzajúci článok
Ehud Olmert vzdal hold nemeckej kancelárke