Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. októbra 2006

Podľa Pekingu plot na hranici s KĽDR nesúvisí s jadrovým testoČína vyhlásila, že plot z ostnatého drôtu, ktorý stavia pozdĺž svojej hranice s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) nesúvisí s nedávnou jadrovou skúškou Pchjongjangu, ale je ...Zdieľať

PEKING 17. októbra (WEBNOVINY) - Čína vyhlásila, že plot z ostnatého drôtu, ktorý stavia pozdĺž svojej hranice s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) nesúvisí s nedávnou jadrovou skúškou Pchjongjangu, ale je súčasťou dlhodobých plánov na zlepšenie kontroly hraníc. "Od 90. rokov postupne budujeme plot z ostnatého drôtu a cesty pre pohraničné hliadky v prihraničných oblastiach," vyhlásil hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Liou Ťien-čchao.

"Nie je primerané, aby ľudia spájali tento plot so súčasnou situáciou na Kórejskom polostrove," dodal hovorca. Podľa správ v juhokórejských a západných médiách Čína tento plot postavila krátko po 9. októbri, keď KĽDR uskutočnila jadrovú skúšku. "Účelom plotu je zabrániť exodu utečencov z tohto izolovaného štátu," tvrdilo sa v týchto správach.

Liou sa však vyjadril, že Čína neprijíma žiadne dodatočné opatrenia na posilnenie bezpečnosti na svojej viac ako 1400 kilometrov dlhej hranici s KĽDR. "Cieľom tohto plotu je zlepšenie situácie a podmienok pre pohraničné hliadky a udržiavanie poriadku v pohraničnom pásme. Ide o normálnu stavebnú aktivitu," povedal Liou. "Pokiaľ vieme, situácia v pohraničnej oblasti medzi KĽDR a Čínou je úplne normálna, všetko je v poriadku," dodal Liou.

SITA,AFP,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najmenej 28 ľudí zahynulo pri násilnostiach a útokoch
<< predchádzajúci článok
Prihlasovanie výtvarníkov do projektu Maľba 2006 sa končí

Podľa Pekingu plot na hranici s KĽDR nesúvisí s jadrovým testo - diskusné fórum čitateľov