Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. mája 2006

Polícia v Chile zakročila proti demonštrujúcim študentomPolícia v hlavnom čílskom meste Santiago použila vodné delá a slzný plyn na rozohnanie študentov demonštrujúcich za reformu školstva počas najväčšieho študentského protestu za posledných ...Zdieľať

SANTIAGO 30. mája (WN/SITA/AFP) - Polícia v hlavnom čílskom meste Santiago použila vodné delá a slzný plyn na rozohnanie študentov demonštrujúcich za reformu školstva počas najväčšieho študentského protestu za posledných tridsať rokov. Do protestu sa zapojilo približne 400-tisíc študentov, učiteľov a pracovníkov školstva. Väčšina z nich bola zo štátnych škôl, ale aj súkromných akadémií, vrátane školy La Girouette, ktorú navštevuje aj dcéra prezidentky Michelle Bacheletovej. Študenti, ktorí v mnohých prípadoch zostali na školách, ale odmietli vstúpiť do tried, protestujú proti klesajúcej úrovni vzdelávania v štátnych školách v porovnaní so súkromnými školami.

Žiadajú takisto bezplatnú verejnú dopravu a bezplatné prijímacie pohovory na univerzity. Bacheletová v dôsledku rozsiahlych protestov zvolala mimoriadne zasadnutie s niektorými členmi kabinetu v prezidentskom paláci. Asi tisíc študentov sa pokúsilo prejsť cez centrum Santiaga, kde ich rozohnala polícia vodnými delami a slzným plynom. Protesty sa začali pred desiatimi dňami a odvtedy sa rozšírili do väčšej časti krajiny.

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Jordánsku odsúdili 2 novinárov za vydanie karikatúr proroka
<< predchádzajúci článok
AUSTRÁLIA: Muž opral dieťa v práčke

Polícia v Chile zakročila proti demonštrujúcim študentom - diskusné fórum čitateľov