Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. mája 2006

V Jordánsku odsúdili 2 novinárov za vydanie karikatúr prorokaJordánsky súd v utorok odsúdil na trest odňatia slobody dvoch novinárov za "útok na náboženské cítenie" tým, že zverejnili karikatúry považované za hanobenie proroka Mohameda. Bývalého ...Zdieľať

AMMÁN 30. mája (WN/SITA/AFP/AP) - Jordánsky súd v utorok odsúdil na trest odňatia slobody dvoch novinárov za "útok na náboženské cítenie" tým, že zverejnili karikatúry považované za hanobenie proroka Mohameda. Bývalého šéfredaktora týždenníka Šihan, Džiháda al-Mománího, a šéfredaktora periodika al-Mihvár, Hašíma al-Chálidího, odsúdili na dva mesiace väzenia. Informoval o tom právnik odsúdených Muhammad Kteišat, ktorý uviedol, že proti rozsudku podá odvolanie.

Odsúdení boli na slobode na kauciu po svojom zatknutí vo februári za vydanie karikatúr, po prvý raz publikovaných v dánskych novinách Jyllands-Posten. Obrázky, ktoré potom zverejnili viaceré popredné európske noviny, vyvolali rozhorčenie a násilné protesty v moslimskom svete. Momeni a al-Chálidi vyhlásili, že sú nevinní.

Ich zatknutie odsúdili medzinárodné agentúry na ochranu novinárov, podľa ktorých novinári nemôžu byť väznení za to, čo zverejnia. Začiatkom februára jordánsky kráľ Abdalláh II. uviedol, že urážka proroka je "zločinom, ktorý nemôže byť ospravedlnený pod zámienkou slobody vyjadrovania."

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výbuch autonálože v Iraku zabil 25 ľudí, 65 zranil
<< predchádzajúci článok
Polícia v Chile zakročila proti demonštrujúcim študentom

V Jordánsku odsúdili 2 novinárov za vydanie karikatúr proroka - diskusné fórum čitateľov