18. novembra 2009

Prehra SR ”21” v kvalifikácii ME 2011 s Chorvátmi

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali v stredajšom dueli 7. kvalifikačnej skupiny o postup na ME 2011 hráčov tejto vekovej kategórie s rovesníkmi z Chorvátska 1:2 (0:1). Zverenci ...

ZLATÉ MORAVCE 18. novembra (WEBNOVINY) - Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali v stredajšom dueli 7. kvalifikačnej skupiny o postup na ME 2011 hráčov tejto vekovej kategórie s rovesníkmi z Chorvátska 1:2 (0:1). Zverenci trénera Borisa Kitku budú zimovať na 2. priečke v tabuľke s dvojbodovým odstupom práve od Chorvátov, ktorí mladých Slovákov vystriedali na vedúcej priečke. Reprezentanti SR majú na svojom konte 10 bodov za tri víťazstvá, jednu remízu a jednu prehru.

Skóre duelu na vypredanom štadióne FC ViOn v Zlatých Moravciach otvoril v 29. min Nikola Kalinič po prihrávke od Ivana Rakitiča. Druhý menovaný hráč mal v 27. min veľkú možnosť skórovať, ale nepremenil pokutový kop - vyznamenal sa brankár Martin Dúbravka. Slováci vyrovnali v 49. min zásluhou Jakuba Sylvestra, napokon však doplatili na vysoké tempo, ktoré nasadili po zmene strán. V 87. min, keď im už dochádzali sily, rozhodol o triumfe hostí Domagoj Vida.

Ako je známe, do ďalšej fázy postúpia z 52 účastníkov kvalifikácie ME 2011 hráčov do 21 rokov desiati víťazi základných skupín spolu so štyrmi najúspešnejšími mužstvami z druhých priečok. Týchto 14 krajín potom žreb "spáruje" do siedmich dvojíc, z ktorých po dvoch dueloch (systém doma - vonku) vzíde sedem účastníkov záverečného turnaja ME 2011. Organizátor kontinentálneho šampionátu "dvadsaťjednotiek" Dánsko má účasť zabezpečenú automaticky.

Výsledok - 7. skupina kvalifikácie ME 2011:

Slovensko "21" - Chorvátsko "21" 1:2 (0:1)

Góly: 49. Sylvestr - 29. N. Kalinič, 87. Vida, ŽK: 41. Jánošík, 66. Gergel - 43. Maloča, 90.+ Badelj, ČK: 90.+ Maloča (Chorvátsko) po 2. ŽK, rozhodovali: Mark Courtney - John McDowell, Paul Munn (všetci Sev. Ír.), 3548 divákov

Slovensko „21“: Dúbravka - Čikoš, Jánošík, Peciar, Cseh (46. Mak) - R. Procházka, M. Baran, Grendel (85. K. Kuzma) - Gergel, Stoch - Sylvestr (70. Lačný)
Chorvátsko „21“: Kelava - Vida, Lovren, Maloča, Jozinovič - Badelj - Oremuš, Rakitič, Jajalo (61. K. Ljubičič), Perišič (74. Školnik) - N. Kalinič (90.+ Barbarič)

Aktívni Chorváti od úvodu potvrdzovali rolu mierneho favorita. Boli pohyblivejší a slovenskej defenzíve spôsobovali neustále problémy. V 5. min mali hostia výhodu priameho kopu, Rakitičova tečovaná strela išla tesne vedľa. Po centri toho istého hráča zakončil tiesnený Kalinič v 11. min nepresne. Na opačnej strane sa do šance dostával v 18. min Sylvestr, jeho snahu však zastavil asistent rozhodcu odmávaním postavenia mimo hry. Prvý dôležitý okamih prišiel v 27. min. Cseh netakticky fauloval vo vlastnom pokutovom území Vidu a nasledoval pokutový kop. K lopte sa postavila najväčšia hviezda "kockastych" Rakitič, no Dúbravka jeho pokus dokázal zneškodniť. Rakitič svoje zaváhanie odčinil už o niekoľko desiatok sekúnd: po jeho prihrávke za domácu obranu sa nepomýlil Kalinič a pomedzi nohy vybiehajúceho Dúbravku otvoril skóre - 0:1. V 39. min zahral hosťujúci gólman Kelava rukou mimo pokutového územia, píšťalka arbitra však zostala nemá. Dve minúty pred koncom prvého polčase natiahol chorvátskeho brankára z priameho kopu Stoch.

Slováci mali vynikajúci štart do druhého dejstva. Striedajúci Mak z pravej strany odcentroval na Sylvestra, ktorý z bezprostrednej blízkosti rozvlnil sieť - 1:1. V 56. min už mohli domáci ísť do vedenia, ale Stochov pokus z priameho kopu z veľkého uhla smeroval vedľa ľavej žrde. O dve minúty nato zazmätkovala hosťujúca dvojica Maloča - Kelava a Procházka takmer skóroval. Na druhej strane hráči SR zblokovali v priebehu niekoľkých sekúnd tri strely Chorvátov. Vzápätí prebudil skrehnutých divákov ďalšou peknou akciou aktívny Mak. Mexické vlny v hľadisku hnali "kitkovcov" dopredu, v tom čase boli lepším mužstvom. Na pozore sa však musel mať aj Dúbravka, ktorého v 63. min otestoval z veľkej diaľky Jozinovič. Potlesk si v 69. min vyslúžil aj Baran, ktorého strela išla iba tesne nad. Neujal sa ani priamy kop Grendela o tri minúty neskôr. V 76. min pekne zakombinovali hostia, strelu Kaliniča však stihol zastaviť Gergel. Na Slovákoch sa postupne začala prejavovať únava. V 83. min ešte mali pri centri Ljubičiča šťastie, o štyri minúty neskôr však už nie. Kaliniča nechali domáci prejsť cez celé ihrisko, nasledovala prihrávka na nabiehajúceho Vidu a presné zakončenie - 1:2. Z tohto úderu sa reprezentanti SR už nespamätali a pripísali si prvú prehru v tomto kvalifikačnom cykle.

Tabuľka 7. kvalifikačnej skupiny o postup na ME 2011 hráčov do 21 rokov:

1. Chorvátsko 5 4 0 1 10:6 12
2. Slovensko 5 3 1 1 7:5 10
3. Srbsko 5 3 0 2 8:7 9
4. Nórsko 5 1 1 3 8:10 4
5. Cyprus 6 1 0 5 4:9 3

Zostávajúci program zápasov "slovenskej" 7. skupiny kvalifikácie o postup na futbalové ME 2011 hráčov do 21 rokov:

19. mája 2010: Chorvátsko "21" - SLOVENSKO "21"
11. augusta 2010: Chorvátsko "21" - Nórsko "21"
11. augusta 2010: SLOVENSKO "21" - Srbsko "21"
3. septembra 2010: Nórsko "21" - Cyprus "21"
4. septembra 2010: Srbsko "21" - Chorvátsko "21"
7. septembra 2010: Cyprus "21" - Srbsko "21"
7. septembra 2010: SLOVENSKO "21" - Nórsko "21"