Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. októbra 2012

Premiér Fico ponúka učiteľom pät percent, Figeľ vidí rezervuKabinetom ponúknuté päťpercentné zvýšenie platov učiteľov predstavuje podľa premiéra Roberta Fica v súčasnosti maximum, ktoré si môže dovoliť štátny rozpočet. Povedal to dnes v ...Zdieľať
figel fico BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) - Kabinetom ponúknuté päťpercentné zvýšenie platov učiteľov predstavuje podľa premiéra Roberta Fica v súčasnosti maximum, ktoré si môže dovoliť štátny rozpočet.


Povedal to dnes v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

"Chceme využiť každú minútu, každú hodinu, každý deň na to, aby sme do začiatku štrajku, ktorý sa začne 26. novembra, s učiteľmi rokovali," uviedol Fico s dodatkom, že učiteľov chápe a vníma, ale aj oni musia vnímať realitu, v akej sa krajina i eurozóna nachádzajú.

Slovensko je podľa jeho slov jediný štát v regióne, ktorý učiteľom ponúka zvýšenie platov o päť percent. Premiér takisto rešpektuje právo na štrajk a vyhlásil, že keď sa učitelia rozhodli štrajkovať, nebudú zneužívať hnev rodičov voči učiteľom, pretože nebudú vedieť kam s deťmi.

"Ľudia vo verejnej správe, ako aj ostatní zamestnanci majú nízke platy, či už ide o zdravotné sestry alebo učiteľov, čo je úplne bežné. Systém je však zvrátený, je to nespravodlivé, ale zodpovedá to výkonnosti našej ekonomiky," dodal Fico.


Rezerva je 500-miliónov

Podľa slov predsedu KDH Jána Figeľa existuje 500-miliónová rezerva, čo je neskutočný objem peňazí.

"Vyvoláva to otázniky, pretože požiadavka päť percent je zhruba 60 miliónov eur z tohto objemu," priblížil s dodatkom, že požiadavky učiteľov samozrejme chápe.

Zvyšovanie platov učiteľov sa podľa neho dá riešiť aj v zložitom období, ktorým dnes štáty predchádzajú.

Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku rozhodla, že asi 150-tisíc pedagogických a nepedagogických pracovníkov vstúpi 26. novembra do štrajku.

Ten potrvá dovtedy, kým nebudú splnené ich požiadavky. Odmietli ponuku vlády na päťpercentné zvýšenie platov a naďalej žiadajú desať percent. Chcú, aby postupne plat učiteľov dosiahol 1,2 až 1,6 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.


Štrajk po splnení požiadaviek nebude

Čas do začiatku štrajku chcú odborári využiť na ďalšie rokovania s vládou, poslancami a prezidentom. Odborársky predák Pavel Ondek nevylúčil, že v prípade splnenia ich požiadaviek štrajk nebude.

Štrajk je podľa odborárov ďalším krokom, ktorým chcú upozorniť vládu, poslancov Národnej rady SR i verejnosť na neudržateľnosť súčasného stavu v školstve a trvalú krízu v odmeňovaní jeho zamestnancov.

Odborári tiež požadujú navýšenie podielu z hrubého domáceho produktu pre školstvo z rozpočtu. Aj preto zvolili za začiatok štrajku 26. november, kedy by mal parlament začať rokovať o rozpočte na budúci rok.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rómska reforma má ukončiť dostávanie peňazí za nič
<< predchádzajúci článok
Štvrtinu nehôd má na svedomí nepozornosť pri šoférovaní

Premiér Fico ponúka učiteľom pät percent, Figeľ vidí rezervu - diskusné fórum čitateľov