Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. decembra 2006

Premiér Prodi proti trestu smrti pre SaddámaTaliansky premiér Romano Prodi vyslovil v stredu ľútosť nad potvrdením trestu smrti pre bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna. Hrdelný trest pre diktátora v utorok potvrdil iracký odvolací ...Zdieľať

RÍM 27. decembra (WEBNOVINY) - Taliansky premiér Romano Prodi vyslovil v stredu ľútosť nad potvrdením trestu smrti pre bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna. Hrdelný trest pre diktátora v utorok potvrdil iracký odvolací súd. Podľa irackej ústavy tak musia rozsudok vykonať do tridsiatich dní. Taliansky premiér vyhlásil, že si uvedomuje zvrhlosť bývalého irackého režimu a zločiny, ktoré Saddám a jeho ľudia páchali, napriek tomu trest smrti kategoricky odmieta. "Rešpektujem zvrchovanosť a legitimitu irackých inštitúcií, no musím vyjadriť v mene talianskej vlády, ako aj za mňa rozhodný nesúhlas s trestom smrti," povedal Prodi.

Rozhodnutie irackého odvolacieho súdu už v utorok naopak podporili Spojené štáty - hovorca Bieleho domu ho označil za "míľnik pre Iračanov". "Dnešný deň je míľnikom pre Iračanov a ich úsilie nahradiť diktatúru právnym štátom. Saddám mal náležitý proces a mal práva, ktoré on Iračanom odopieral," povedal novinárom.

Rozhodnutie odvolacieho súdu zaväzuje irackú vládu, aby do tridsiatich dní popravila Saddáma a dvoch ďalších vysokopostavených predstaviteľov jeho diktatúry: Saddámovho nevlastného brata Barzána al-Tikrítího a bývalého sudcu revolučného súdu Awáda Ahmeda al-Bandara. Odsúdili ich za podiel na vyvraždení 148 šiitských obyvateľov dediny Dudžaíl z roku 1982, ktoré malo byť odvetou za pokus o atentát na Saddáma.

Rozhodnutie odvolacieho súdu je záväzné a neexistuje proti nemu už žiaden opravný prostriedok. "Nemôže to presiahnuť 30 dní. Od zajtra môže byť rozsudok vykonaný kedykoľvek," povedal novinárom pred budovou súdu hlavný sudca Aríf Šahín.

Vláda premiéra Núrího al-Málikího už dávnejšie ohlasovala, že vykonaniu hrdelného trestu v Saddámovom prípade nebude brániť a že po rozhodnutí súdu nariadi trest smrti vykonať "v priebehu niekoľkých dní až týždňov". Výhrady k trestu smrti pre Saddáma má i iracký prezident Džalál Talabání. Hoci je Saddám jeho dlhoročným úhlavným nepriateľom, s trestom smrti tiež zásadne nesúhlasí. Vyhlásil však, že jeho vykonaniu brániť nebude.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Za vraždou Litvinenka môžu byť ľudia z Jukosu
<< predchádzajúci článok
ČÍNA: Vláda zverejnila prvú štúdiu o globálnom otepľovaní