12. júna 2016

Preteky Okolo Slovenska vyhral Finetto. Najlepším Slovákom Čanecký

Taliansky cyklista Mauro Finetto (uprostred) z tímu Unieuro Wilier sa stal celkovým víťazom 60. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska 12. júna 2016 v Piešťanoch. Na druhom mieste skončil Ukrajinec Vitalij Buc (vpravo) z tímu ...

Taliansky cyklista Mauro Finetto (uprostred) z tímu Unieuro Wilier sa stal celkovým víťazom 60. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska 12. júna 2016 v Piešťanoch. Na druhom mieste skončil Ukrajinec Vitalij Buc (vpravo) z tímu Kolss BDC a tretie miesto obsadil Rus Kirill Pozdnjakov (vľavo) z tímu Synergy Baku. Foto: TASR/Martin Palkovič
Piešťany 12. júna (TASR) - Taliansky cyklista Mauro Finetto zo stajne Unieuro sa stal celkovým víťazom 60. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Druhý v celkovej klasifikácii skončil Ukrajinec Vitalij Buc (Kolss-BDC) so sedemsekundovou stratou a tretí bol Rus Kirill Pozdnjakov zo Synergy Baku (+9 s). Záverečná 5. etapa z Bojníc do Piešťan dlhá 122 km sa stala korisťou Slovinca Jana Tratnika, ktorý po úniku dvoch jazdcov zdolal v záverečnom špurte Nemca Floriana Bissingera. Pozíciu najlepšieho domáceho pretekára si udržal Marek Čanecký z rakúskeho tímu Amplatz-BMC, ktorý skončil na 14. pozícii, hneď za ním sa umiestnil Patrik Tybor z Dukly Banská Bystrica.

Na snímke bývalý cyklistický tréner Kamil Haťapka (vpravo) odovzdáva cenu najlepšiemu slovenskému cyklistovi na 60. ročníku medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktorým sa stal Marek Čanecký z tímu Amplatz-BMC. Foto: TASR/Martin Palkovič

Bodovaciu súťaž vyhral Čech František Sisr zo stajne Klein Constanta pred Talianom Filippom Fortinom z GM Europa Ovini. Najlepším vrchárom sa stal už v predstihu Nemec Helmut Trettwer z WSA Greenlife, v kategórii do 23 rokov triumfoval Novozélanďan Hamish Schreurs z družstva Klein Constanta, ktorý bol v celkovom hodnotení piaty. V súťaži tímov triumfoval Wiggins s 19-sekundovým náskokom pred Klein Constanta.

Záverečná etapa odštartovala v príjemnom slnečnom počasí. O prvý väčší únik sa postarali Shaw (Lotto-Soudal), Schulting (Parkhotel Valkenburg), Kusztor (Amplatz) a Eibegger (Feldermayr), no keďže táto štvorica mohla zamiešať poradím v celkovej klasifikácii, pelotónu si ju postrážil a čoskoro pohltil. Do druhého úniku sa asi 75 km pred cieľom dostali Tratnik a Bissinger, ktorí výborne spolupracovali a vytvorili si dobrý náskok. Asi 40 km pred koncom na nich hlavný balík strácal už vyše tri a pol minúty. Svoj odvážny pokus nakoniec dotiahli do úspešného konca a v záverečnom špurte sa radoval z etapových vavrínov slovinský jazdec.

Slovinský cyklista Jan Tratnik (v popredí) z tímu Amplatz-BMC sa stal víťazom 5. etapy 60. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska 12. júna 2016 v Piešťanoch. Foto: TASR/Martin Palkovič

Na snímke pelotón prechádza ulicami mesta počas piatej záverečnej etapy 60. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska 12. júna 2016 v Piešťanoch. Foto: TASR/Martin Palkovič

Kozák o prehre s Walesom: Rozdali sme si to otvorene a futbalovo