Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. októbra 2012

Prezident Gašparovič zatiaľ tají, koho pošle k HarabinoviPrezident Ivan Gašparovič sa už rozhodol o trojici ľudí, ktorých vymenuje za svojich nominantov do Súdnej rady SR, kde sa jeho doterajším nominantkám Helene Kožíkovej, Márii Bujňákovej a Daniele ...Zdieľať
harabin s papierom BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) - Prezident Ivan Gašparovič sa už rozhodol o trojici ľudí, ktorých vymenuje za svojich nominantov do Súdnej rady SR, kde sa jeho doterajším nominantkám Helene Kožíkovej, Márii Bujňákovej a Daniele Švecovej skončilo päťročné funkčné obdobie.


Členkami rady sa stali 2. októbra 2007.

Hlava štátu však zatiaľ nezverejnila mená svojich nominantov na nové funkčné obdobie.

Nie je teda jasné, či niektorá z jeho doterajších nominantiek v rade zostane alebo tam zasadnú noví členovia.

"Prezident sa už so svojimi budúcimi zástupcami v súdnej rade stretol. O ich vymenovaní je rozhodnutý a v priebehu najbližších dní ich aj oficiálne vymenuje," uviedol pre agentúru SITA hovorca prezidenta Marek Trubač.


Vymenia všetkých

Je pravdepodobné, že sa tak stane do 16. októbra, keďže na tento termín predseda súdnej rady Štefan Harabin zvolal jej prvé rokovanie v novom zložení.

Súdna rada má 17 členov a predsedu, ôsmich volia a odvolávajú sudcovia, po troch parlament, vláda a prezident.

Predsedom rady je zo zákona predseda Najvyššieho súdu SR, teda v súčasnosti Štefan Harabin.

Počas tohto roka sa v rade menia prakticky všetci členovia. Sudcovia si svojich ôsmich zástupcov v súdnej rade volili koncom mája.

Najbližších päť rokov sa na vymenúvaní či odvolávaní sudcov ako aj predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu SR budú podieľať Ján Vanko (Krajský súd Nitra), Jana Bajánková (Najvyšší súd SR), Imrich Volkai (Krajský súd Košice), Milan Ďurica (Krajský súd Banská Bystrica), Peter Straka (Krajský súd Prešov), Rudolf Čirč (Najvyšší súd SR), Igor Burger (Najvyšší súd SR), Dana Bystrianska (Okresný súd Košice I).

Štyroch z ôsmich nových členov favorizoval aj predseda súdnej rady a predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Ešte pred voľbami zverejnil, že sa chystá voliť Burgera, Volkaia, Bajánkovú a Bystriansku.

Parlament 3. februára krátko pred voľbami zvolil jedného nového člena súdnej rady Dušana Čima, ktorého navrhol Kamil Homoľa z SDKÚ-DS. Čimo je sudcom Krajského súdu v Trnave. Voľba vtedy rozhorčila poslancov Smeru-SD. Podľa Roberta Fica poverená vláda už nemala mandát na to, aby prijala ďalšie personálne rozhodnutia.


Nominanti Radičovej vlády skončili

Poslanecký zbor v novom zložení 28. júna dovolil svojich dvoch nominantov do súdnej rady, ktorými sa stali Jozef Maruščák a Alena Šišková. Maruščák, ktorého do funkcie navrhol Otto Brixi (Smer-SD), pôsobí ako podpredseda Krajského súdu v Košiciach a nominantka Jany Laššákovej Šišková je sudkyňou Najvyššieho súdu SR.

Napokon vláda 26. septembra na výjazdovom rokovaní v Michalovciach vymenila svojich nominantov v rade.

Ľudmilu Babjakovú, Jozefa Vozára a Alexandra Bröstla, ktorých do rady nominoval ešte Radičovej kabinet, nahradia Eva Fulcová, Jaroslav Chlebovič a Ľuboš Sádovský.

Medzi kompetencie Súdnej rady SR patrí okrem rozhodovania o pridelení a preložení sudcov, predkladaní vláde návrhov kandidátov na sudcov, ktorí by mali pôsobiť za SR v medzinárodných súdnych orgánoch, voľbe členov a predsedov disciplinárnych senátov aj voľba predsedu Najvyššieho súdu SR.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny potravín po dvoch mesiacoch stagnácie opäť rástli
<< predchádzajúci článok
Mikuláš Černák má na krku ďalšiu vraždu