Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. februára 2010

PREZIDENT: Sulík s referendom taktizujeZa fabuláciu a taktizovanie so snahou zaujať potenciálnych voličov pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami označil hovorca prezidenta Marek Trubač ...Zdieľať
Ivan Gašparovič

Foto: SITA

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) - Za fabuláciu a taktizovanie so snahou zaujať potenciálnych voličov pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami označil hovorca prezidenta Marek Trubač dnešné vyjadrenia predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka o odpovedi prezidenta SR Ivana Gašparoviča na to, či dá posúdiť otázky jeho referenda na Ústavný súd SR alebo nie. Ak by prezident referendové otázky nedal posúdiť, referendum by mohlo byť spolu s júnovými parlamentnými voľbami. V prípade, že by sa obrátil na Ústavný súd, mohlo by sa referendum spojiť s jesennými obecnými voľbami. "Predseda strany SaS Richard Sulík dnešnými vyjadreniami na adresu prezidenta SR hrubo zavádza médiá i verejnosť. Ak by pánovi Sulíkovi na vyhlásení ním iniciovaného referenda skutočne záležalo, doručil by petičné hárky s podpismi občanov do Kancelárie prezidenta SR," uviedol ďalej v reakcii Trubač.

Prezident si podľa jeho hovorcu váži inštitút referenda ako prejav priamej demokracie. "Kancelária prezidenta je na prevzatie petičných hárkov pripravená." Treba však na to do Kancelárie prezidenta SR doručiť petíciu s minimálne 350-tisíc podpismi občanov. Petícia zatiaľ nedošla.

"Po tom, ako sa pán Paška vyjadril, že si neželá referendum v deň volieb, tak prezident poslušne plní, čo mu bolo zo straníckej centrály prikázané. Radi by sme ho upozornili na to, že je prezidentom všetkých občanov a že veľa jeho voličov je aj medzi podpísanými 400-tisíc občanmi, ktorí žiadajú, aby takéto referendum bolo uskutočnené," povedal dnes Sulík. Ak sa Gašparovič vo veci neobráti na Ústavný súd, podpisy mu odovzdajú v utorok a referendum tak musí byť vyhlásené na deň parlamentných volieb 12. júna, tvrdí Sulík. "V prípade, že sa na Ústavný súd plánuje obrátiť, by sme referendum podali koncom mája alebo začiatkom júna, a vrátane lehoty, ktorú má Ústavný súd na rozhodnutie, by sa referendum konalo približne v novembri," uviedol ďalej. Podľa Sulíka spojením volieb a referenda sa ušetrí asi polovica nákladov.

Sulík listom z 25. januára požiadal prezidenta o informáciu, či využije možnosť obrátiť sa na Ústavný súd SR s návrhom na rozhodnutie, či predmet referenda je v súlade s Ústavou SR alebo ústavným zákonom. Prezidentský kancelár Milan Čič Sulíkovi odpovedal, že nemožno preskúmať splnenie ústavnej podmienky na vyhlásenie referenda podľa ústavy, lebo prezidentovi nedoručila SaS petíciu občanov s potrebnými 350-tisíc podpismi. "Pán prezident je toho názoru, že akékoľvek vyjadrenie o využití možnosti podľa čl. 95 ods. 2 Ústavy SR pred doručením petície občanov prezidentovi SR by bolo nekonformné s Ústavou SR," odpísal Čič Sulíkovi.

"Myslíme si, že prezident je povinný urobiť všetko pre to, aby občania mohli využiť svoje ústavné právo," povedal dnes Sulík, ktorý nesúhlasí s tým, aby sa prezident v tejto veci správal alibisticky. "Pán prezident v čase, keď bol predsedom parlamentu, bol ten človek, ktorý veľakrát pošliapal demokratické princípy v našej krajine," povedal o Gašparovičovi.

Občania by mali v referende odpovedať na šesť otázok. Patrí k nim zrušenie koncesionárskych poplatkov, obmedzenie poslaneckej imunity, zníženie počtu poslancov zo 150 na 100, stanovenie maximálnej ceny vládnych limuzín na 40 000 eur, voľby cez internet a zmena v tlačovom zákone. Líder SaS nevidí v plebiscite žiadne sporné otázky, posudzoval ich aj ústavný právnik Radovan Procházka. Sulík v roku 2008 rozbiehal referendum za zrušenie koncesionárskych poplatkov. Neskôr ho zastavili, jedna otázka by podľa petičného výboru neoslovila dostatočný počet voličov. Preto rozšírili pôvodné referendum o ďalších päť otázok.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Strana SaS urobila finančný striptíz (12. 2. 2010)
 SULÍK: Prezident plní stranícke príkazy Smeru-SD (12. 2. 2010)
 ĽS-HZDS naďalej stráca, najviac získala SaS (11. 2. 2010)
 SAS proti koalícii so stranami s nejasnými vzťahmi (10. 2. 2010)
 Sloboda a Solidarita pôjde do volieb samostatne (9. 2. 2010)
 Radičová bude dnes rokovať so Sulíkom o spolupráci (4. 2. 2010)
 SaS neprekvapuje slovník Pašku ako straníka Smeru (3. 2. 2010)
 PAŠKA: Reakcie SaS sú prejavom nechápania reality (3. 2. 2010)
 SaS: Paška povýšil záujmy strany nad vôľu občanov (2. 2. 2010)
 SaS sa nevyhýba obnoveniu rokovaní s SDKÚ-DS (2. 2. 2010)nasledujúci článok >>
V Miltone je Valentín celý mesiac
<< predchádzajúci článok
Prasacou chrípkou sa za týždeň nakazilo šesť ľudí