Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. apríla 2009

Pri havárii helikoptéry do Severného mora zahynulo 16 ľudíPri stredajšej havárii vrtuľníka smerujúceho z ropnej plošiny v blízkosti severného pobrežia Škótska na pevninu pravdepodobne zomrelo až 16 ľudí. Záchranári z mora už vytiahli osem tiel, ďalší ...Zdieľať
LONDÝN 2. apríla (WEBNOVINY) - Pri stredajšej havárii vrtuľníka smerujúceho z ropnej plošiny v blízkosti severného pobrežia Škótska na pevninu pravdepodobne zomrelo až 16 ľudí. Záchranári z mora už vytiahli osem tiel, ďalší ôsmi ľudia z helikoptéry ostali nezvestní aj po tom, ako o 22:00 miestneho času (23:00 SEČ), teda osem hodín po nehode, prerušili pátranie. Škótsky premiér Alex Salmond v stredu večer povedal, že šance na prežitie ôsmich nezvestných sú minimálne.


Na pátraní po ľuďoch z helikoptéry sa zúčasnilo približne 15 plavidiel, prerušili ho po zotmení, pokračovať by sa malo vo štvrtok ráno po východe slnka. "Môžeme potvrdiť, že zo Severného mora sme po havárii helikoptéry približne 56 kilometrov od pobrežného mesta Crimond vytiahli osem tiel. Ostatných osem ľudí je nezvestných," informovala v stredu polícia. Podľa ropnej spoločnosti BP mala helikoptéra na palube dvoch členov posádky a 14 pasažierov. Leteli z ropnej plošiny MIller vzdialenej približne 270 kilometrov od škótskeho pobrežia.

Podľa hovorkyne Škótskych záchranných služieb je nepravdepodobné, že by niekto mohol v mori prežiť. Na prežitie by nemali stačiť ani špeciálne záchranné vesty, ktoré sa na palube vrtuľníka nachádzali. Salmond pri tejto tragickej príležitosti uviedol, že Severné more ponúka "obrovské bohatstvo, milióny, milardy libier" v rope a zemnom plyne. Takéto incidenty však podľa neho pripomínajú cenu ľudského života. Sústrasť už vyjadrila aj britská kráľovná Alžbeta II. K podobnej nehode došlo aj pred mesiacom, keď sa do Severného mora zrútila helikoptéra toho istého typu s 18 pracovníkmi ropnej plošiny. Nehodu vtedy všetci prežili.

SITA_AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O 7:00 sa skončila kampaň, začalo sa moratórium
<< predchádzajúci článok
Muž zomrel počas demonštrácie proti summitu G20