Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. februára 2006

Príčinou najväčšieho požiaru v Tatrách bola odhodená cigaretaNajväčší požiar v histórii Vysokých Tatier, ktorý vznikol 30. júla 2005 v Tatranskej Polianke, s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobila odhodená cigareta. „Zo znaleckého posudku ...Zdieľať

VYSOKÉ TATRY 15. februára (WN/SITA) – Najväčší požiar v histórii Vysokých Tatier, ktorý vznikol 30. júla 2005 v Tatranskej Polianke, s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobila odhodená cigareta. „Zo znaleckého posudku Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru v Košiciach vyplynulo, že najpravdepodobnejšou príčinou požiaru bolo zapadnutie odhodeného tlejúceho ohorku cigarety,“ informoval médiá hovorca Štátnych lesov (ŠL) Tatranského národného parku (TANAP) Marián Šturcel. Popradský vyšetrovateľ zároveň zastavil stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia, ku ktorému došlo zapálením časti nespracovanej kalamitnej drevnej hmoty pri okraji chodníka v Tatranskej Polianke Dôvodom je, že sa nepodarí páchateľa zistiť. Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa podali samotné ŠL TANAP v júli minulého roku.

Vyšetrovanie popradských policajtov potvrdzuje aj požiarno-technická expertíza Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, podľa ktorej požiar vznikol pravdepodobne následkom manipulácie s otvoreným ohňom. Miesto vzniku požiaru sa totiž nachádzalo priamo pri frekventovanom chodníku.

Vyšetrovateľ sa zaoberal aj správnosťou postupu popradských hasičov pri likvidácii požiaru. Zisťoval, či hasiči nesprávnym postupom pri odstraňovaní požiaru nezvýšili všeobecné ohrozenie, keďže sa oheň rozšíril. Podľa vyšetrovateľa, ktorý sa opieral o výpovede očitých svedkov, bol prvotný zásah hasičov rýchly a profesionálny.

Minuloročný najväčší požiar v kalamitnom území Tatranského národného parku zasiahol 230 hektárov lesa od Tatranskej Polianky až po Nový Smokovec. Oheň zničil približne 15 000 metrov kubických nespracovanej kalamitnej drevnej hmoty a takmer 14 hektárov živého lesa. Poškodil aj prirodzené zmladenie a umelú obnovu lesa na ploche asi 13 hektárov. ŠL TANAP spôsobil požiar škody vo výške 17 mil. korún.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ekonomický rast Slovenska prekonal aj očakávania NBS
<< predchádzajúci článok
Primárky na poslancov z SDKÚ pravdepodobne nebudú

Príčinou najväčšieho požiaru v Tatrách bola odhodená cigareta - diskusné fórum čitateľov

Ničitelia Tatier15.2. 20:46:51