Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. mája 2011

Prípad vojaka, ktorý si postrelil prsty, pokračujeSlovenský vojak v Afganistane, ktorý si pri údajnom neodbornom zaobchádzaní so zbraňou spôsobil zranenie dvoch prstov, môže prípadne znášať aj dôsledky za ...Zdieľať
kosovo Ilustračné fotoFoto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 29. mája (WEBNOVINY) - Slovenský vojak v Afganistane, ktorý si pri údajnom neodbornom zaobchádzaní so zbraňou spôsobil zranenie dvoch prstov, môže prípadne znášať aj dôsledky za svoje konanie. Vyšetrovanie vojenskej polície v tomto prípade ešte nie je uzavreté. "V prípade, že tie výsledky potvrdia nejaké pochybenia a nejaké porušenie predpisov, tak samozrejme, že potom sa príjmu ešte ďalšie adekvátne kroky," uviedol minister obrany Ľubomír Galko, ktorý zatiaľ považuje za predčasné konkretizovať, aké kroky to môžu byť.


Vojak si zranenie privodil počas strážnej služby na vstupnej bráne základne, keď zistil poruchu na skeneri, snímajúcom ľudí, ktorí prechádzajú kontrolou. Počas toho, ako telefónom oznamoval poruchu, vyšla rana z jeho pištole, ktorú mal v druhej ruke. Ešte v Afganistane ho operovali, teraz je už na Slovensku. Minister Galko upozornil, že jeho prípad je odlišný od udalosti druhého vojaka v Afganistane, ktorý si zranenie nohy spôsobil pri cvičení - počas tzv. combat strelieb. Minister si myslí, že teraz nie je potrebné nejaké nové špeciálne preškoľovanie našich vojakov v Afganistane. "Ten vojak je profesionál a skutočne do operácie sú vyberaní tí najlepší profesionáli, ktorí musia vedieť, čo môžu robiť, čo si môžu dovoliť a ako to majú robiť," konštatoval Galko, ktorý pripustil, že po tejto udalosti budú vojaci v Afganistane zo strany nadriadených poučení.

V minulosti vojaci odchádzajúci do misie v Afganistane cvičili streľby málo, čo kritizoval vtedajší minister obrany František Kašický. Výcvik streľby sa začal rozširovať, odvtedy sa už niekoľkonásobne zvýšil a stále sa zintenzívňuje. Galko by bol rád, keby naši vojaci počas prípravy nielen viac strieľali, ale aj jazdili autami a cvičili. "Všetko je otázka limitovaného počtu finančných zdrojov. Pokiaľ my budeme tak zasekávaní, ako za posledné roky bol rezort obrany zasekávaný, tak sa potom veľmi ťažko hľadajú možnosti, aby my sme tých-ktorých vojakov lepšie cvičili. Čiže my ich cvičíme v rámci tých limitov, ktoré máme," uviedol Galko. Podľa neho je na zvážanie, či by sa znova nemalo oprášiť pravidlo, že investovať do obrany sa oplatí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Holíčsky zámok vyzbierali 22 tisíc eur
<< predchádzajúci článok
Ozbrojenci z al-Kájdy obsadili južné mesto Zindžibar

Prípad vojaka, ktorý si postrelil prsty, pokračuje - diskusné fórum čitateľov