Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. novembra 2018

Profil opätovne zvoleného primátora Banskej Bystrice Jána NoskaJán Nosko, archívna snímka.Zdieľať
Ján Nosko, archívna snímka. Foto: TASR Dušan Hein
Bratislava 11. novembra (TASR) - Po spočítaní väčšiny volebných okrskov obhájil v Banskej Bystrici post primátora mesta 57-ročný MUDr. Ján Nosko.Ján Nosko sa stal prvý raz primátorom v komunálnych voľbách 15. novembra 2014. Ako nezávislého kandidáta ho podporilo 9739 občanov.

Ján Nosko sa narodil 24. februára 1961 v Brezne. Tam absolvoval aj gymnázium.

Ďalej sa rozhodol pre štúdium medicíny na Lekárskej Fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pokračoval tiež v postgraduálnom štúdiu, získal atestáciu z pediatrie, špecializačnú atestáciu z detskej kardiológie a tiež osvedčenie o spôsobilosti vykonávať vyšetrovaciu metódu echokardiografie u detí.

V rokoch 1986-1992 pracoval ako lekár, v rokoch 1992-2004 v špecializovanej kardiologickej ambulancii.

V roku 2004 sa Ján Nosko stal primárom pediatrie II. detskej kliniky. Zároveň od roku 2004 zastával funkciu námestníka Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici. V rokoch 2008-2014 bol jej riaditeľom.

Založil banskobystrické občianske združenie PONS aktívne pôsobiace v sociálnej oblasti so zameraním sa na hendikepované deti a na mládež banskobystrického regiónu. V rokoch 2002-2004 bol členom Správnej rady Banskobystrického združenia mimovládnych organizácií.

V roku 2014 sa Ján Nosko po prvý raz stal primátorom Banskej Bystrice. Svoj hlas mu vo voľbách odovzdalo 46,08 percenta voličov. Kandidoval ako nezávislý s politickou podporou Smeru-SD, SDKÚ-DS, SNS a SMS. Dôvody, pre ktoré sa rozhodol opustiť dráhu lekára a vrcholového manažéra nemocnice, popísal v rozhovore pre TASR: "V roku 2014 som vnímal stagnáciu mesta a chcel som to zmeniť. Post primátora so sebou prináša mnoho problémov a vyžaduje si veľa času." Podľa svojich slov však toho rozhodnutie neoľutoval.

Pri jeho druhej kandidatúre vo voľbách 2018 Jána Noska opätovne podporili Smer-SD a SNS.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Post primátora v Novom Meste nad Váhom obhájil JOZEF TRSTENSKÝ
<< predchádzajúci článok
A. TURČANOVÁ BY MALA OBHÁJIŤ POST PRIMÁTORKY PREŠOVA

Profil opätovne zvoleného primátora Banskej Bystrice Jána Noska - diskusné fórum čitateľov