Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. mája 2007

Prvá trojica najväčších poisťovní ostala vlani nezmenenáSlovenský poistný trh nezaznamenal v minulom roku pri predpísanom poistnom v prvej trojke najväčších poisťovní žiadne zmeny. Ako ďalej na tlačovej konferencii informovali zástupcovia Slovenskej ...Zdieľať

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) - Slovenský poistný trh nezaznamenal v minulom roku pri predpísanom poistnom v prvej trojke najväčších poisťovní žiadne zmeny. Ako ďalej na tlačovej konferencii informovali zástupcovia Slovenskej asociácie poisťovní (SAP), celkový objem predpísaného poistného bol v minulom roku 53,7 mld. Sk. Vedúcim poisťovateľom bola opäť spoločnosť Allianz-Slovenská poisťovňa s predpísaným poistným 17,9 mld. Sk. Na druhom mieste, tak ako rok predtým, bola vlani poisťovňa Kooperativa s predpisom poistného v sume 11,3 mld. Sk. Tretie miesto zastala opäť Amslico AIG Life so sumou v predpísanom poistnom 3,6 mld. Sk. "Tieto tri poisťovne tvorili vlani z celkového predpisu 61 %," povedal prezident Slovenskej asociácie poisťovní (SAP) Roman Holček.

Vlaňajšok bol charakteristický pre poisťovníctvo tým, že pokračovala tendencia rastu podielu životných poistení na celkovom predpísanom poistnom a relatívna stagnácia rastu objemu predpisu v neživotnom poistení. "Za posledné tri roky trh neživotného poistenia stagnuje," konštatoval Holček. Najväčší podiel na predpise v neživotnom poistení malo vlani povinné zmluvné poistenie (PZP) motorových vozidiel, ďalej to bolo havarijné poistenie a majetkové poistenie. "Najrýchlejšie rastúcom poistením bolo úrazové poistenie," uviedol Roman Holček. Životné poistenie je podľa neho v poslednom období ťahúňom celého poistného trhu. V porovnaní s rokom 2001 zaznamenali poisťovne vlani v tomto segmente dvojnásobný nárast. Najrýchlejšie rastúcim poistením bolo investičné životné poistenie. "Životné poistenie bude ďalej rásť a pevne verím, že každým rokom minimálne o 10 %," informoval prezident asociácie.

V rámci životného poistenia mala vlani najväčší podiel na trhu Allianz-Slovenská poisťovňa, nasledovala Kooperativa, Amslico AIG Life, ING Životná poisťovňa a potom Kontinuita. "Trh je pomerne stále silno koncentrovaný, aj keď miera koncentrácie postupne klesá," povedal Holček. Prvých päť poisťovní v oblasti životného poistenia malo vlani trojštvrtinový podiel na trhu, pričom prvé štyri mali minimálne 10-percentný podiel na trhu. Aj v rámci neživotného poistenia bol trh pomerne vysoko koncentrovaný. Prvých päť poisťovní ovládalo 83 % trhu. Prvá bola Allianz-Slovenská poisťovňa, nasledovala Kooperativa, Česká poisťovňa-Slovensko, Komunálna poisťovňa a Uniqa.

Napriek tomu, že päť poisťovní bolo vlani v strate, hodnotí Holček poistný trh ako zdravý a stabilný. "Poisťovne, ktoré vykázali stratu, sú na trhu krátko a vzhľadom na počiatočné náklady je logické, že sú v strate," skonštatoval R. Holček.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MF predložilo generálny zákon do pripomienkového konania
<< predchádzajúci článok
Britská kráľovná vrátila Bushovi jeho faux pas

Prvá trojica najväčších poisťovní ostala vlani nezmenená - diskusné fórum čitateľov