31. mája 2009

Prvé finále pre Detroit, Šatan ani Marián Hossa nebodovali

Hokejisti Detroitu úspešne vykročili za obhajobou titulu v zámorskej profilige NHL, keď v prvom zápase finálovej série play-off zvíťazili nad Pittsburghom 3:1. V sobotňajšom dueli sa Slováci bodovo ...

DETROIT 31. mája (WEBNOVINY) - Hokejisti Detroitu úspešne vykročili za obhajobou titulu v zámorskej profilige NHL, keď v prvom zápase finálovej série play-off zvíťazili nad Pittsburghom 3:1. V sobotňajšom dueli sa Slováci bodovo nepresadili, aj keď Marián Hossa na strane Red Wings vyslal na bránku Marca-Andreho Fleuryho tri strelecké pokusy a Miroslav Šatan si na druhej strane pripísal dve neúspešné strely.

Zverenci trénera Mika Babcocka sa v domácom prostredí dostali do vedenia zásluhou presného zásahu Brada Stuarta v 14. min. "Iba som sa snažil opäť trafiť bránku. A prešlo to. Tento zápas bol najmä o dorážkách. Dosiahli sme prvé víťazstvo, no nemáme čas si ho vychutnať, pretože veci sa môžu rýchlo zmeniť,“ vyjadril sa strelec prvého gólu Red Wings. Hosťom sa ešte pred prvou sirénou podarilo vyrovnať, keď Malkinovú peknú prihrávku zúžitkoval Fedotenko. „Tučniaci“ začali lepšie druhú časť hry, no keďže niekoľko dobrých šancí nevyužili, šťastie sa od nich v ďalšom priebehu odvrátilo. V poslednej minúte druhej tretiny naklonil misky váh opäť na stranu „červených krídel“ švédsky útočník Johan Franzén. Náskok potom v 43. min poistil Justin Abdelkader, ktorý aj stanovil konečné skóre 3:1. Pre nováčika v obranných radoch úradujúceho šampióna to bol premiérový gól v zápasoch play off. "Myslím si, že rozhodovať budú aj takéto góly ako dnes. Vo finále sa určite nehrá na krásu. A keďže je to hokej, najdôležitejšou vecou každý večer je brankár,“ uviedol po skončení duelu kouč Detroitu Mike Babcock.
"Tučniakom" sa už skorigovať nepodarilo ani počas záverečnej takmer dvojminútovej power play. Prvou hviezdou stretnutia sa stal brankár Detroitu Chris Osgood, ktorý zneškodnil 31 z 32 striel súpera. "Mali sme dostatok šancí a určite dosť na to, aby sme dnes vyhrali,“ skonštatoval smutný obranca Pittsburghu Kris Letang. "Išli sme sem s cieľom vyhrať jeden z dvoch zápasov. Ak budeme hrať celý zápas, tak ako počas druhej tretiny, máme šancu. Možno im netreba dovoliť dostať sa do vedenia, pretože potom sú ešte lepším tímom,“ vyslovil sa na adresu súpera Max Talbot.
Druhý zápas finálovej série je na programe už v noci z nedele na pondelok, hrá sa opäť v detroitskej Joe Louis Aréne.

Výsledok prvého finálového zápasu bojov o Stanleyho pohár:
Detroit Red Wings - Pittsburgh Penguins 3:1 (1:1, 1:0, 1:0) - stav finálovej série: 1:0
Góly: 14. Stuart, 40. Franzén (Rafalski, Zetterberg), 43. Abdelkader (Leino) - 19. Fedotenko (Malkin)
Vylúčení: 2:1, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:32, brankári: Osgood - M.-A. Fleury. Diváci: 20 066.