Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. augusta 2010

Prvé výsledky hovoria o víťazstve KagamehoZ prvých čiastkových výsledkov rwandských prezidentských volieb vyplýva, že úradujúci prezident Paul Kagame pravdepodobne obháji svoj post. Presvedčivé ...Zdieľať
kagame Foto: thepublicinterest.freedomblogging.com

KIGALI 10. augusta (WEBNOVINY) - Z prvých čiastkových výsledkov rwandských prezidentských volieb vyplýva, že úradujúci prezident Paul Kagame pravdepodobne obháji svoj post. Presvedčivé víťazstvo obľúbeného politika predpovedali aj predvolebné prieskumy verejnej mienky.

Ústredná volebná komisia zverejnila v utorok údaje, podľa ktorých v 11 z 30 okresov získal Kagame
1 610 422 hlasov (na voľbách sa zúčastnilo 1 734 671 voličov). Prezidentovi kritici, opozícia a organizácie na ochranu ľudských práv však upozorňujú, že predvolebnú kampaň poznačili represie proti opozičným kandidátom a vládnym kritikom.

Kagame už krátko po pondelňajších voľbách označil hlasovanie za slobodné, pokojné a predpovedal svoje víťazstvo. Volebná účasť bola podľa predsedu Ústrednej volebnej komisie vysoká.Proti Kagamovi sa postavili ďalší traja kandidáti, ktorí ho podporovali vo voľbách pred siedmimi rokmi. Významnejší opoziční lídri sa údajne v poslednom období stali terčom zatýkania, prípadne sa ich stranám z byrokratických dôvodov nepodarilo absolvovať registráciu vo voľbách. Prezidentovi priaznivci všetky tieto kroky obhajujú a tvrdia, že boli potrebné na zaistenie stability v krajine, aby sa zabránilo zopakovaniu genocídy namierenej proti etnickým Tutsiom a Hutuom. Opozícia však namieta, že Kagame zaviedol v krajine diktátorstvo.

Prezident Paul Kagame (52) vládne v Rwande od roku 1994, keď jeho revolučné hnutie ukončilo genocídu v krajine. V roku 2003 vyhral Kagame prezidentské voľby so ziskom 95 percent hlasov.

SITA/Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SaS odkúpi podiely svojich ľudí v Liberálnom dome
<< predchádzajúci článok
Kurz poľského zlotého je uspokojivý, tvrdí Belka

Prvé výsledky hovoria o víťazstve Kagameho - diskusné fórum čitateľov