Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. novembra 2016

PUTIN: Ponecháme zákaz dovozu potravín zo Západu tak dlho, ako sa dáRuský prezident Vladimir Putin na zasadnutí Valdajského klubu, 27. októbra 2016.Zdieľať
Ruský prezident Vladimir Putin na zasadnutí Valdajského klubu, 27. októbra 2016. Foto: TASR/AP
Moskva 22. novembra (TASR) - Rusko zabezpečí, aby zákaz dovozu niektorých potravín zo Západu trval tak dlho, ako to len bude možné. Vyhlásil dnes prezident Vladimir Putin. Informovala o tom agentúra Reuters.


Európska únia (EÚ), USA a ďalšie západné štáty v roku 2014 uvalili na Rusko sankcie pre anexiu Krymu a podporu proruských separatistov na východe Ukrajiny. Moskva na oplátku zakázala dovoz potravín zo Západu. Putin pritom opakovane vyhlásil, že je pripravený zrušiť embargo na potraviny, ak Západ bude postupovať podobným spôsobom v prípade svojich sankcií.

Rusko sa však po ochladení vzťahov so Západom vydalo na cestu potravinovej sebestačnosti a snaží sa vyrábať doma produkty, na ktoré sa vzťahuje embargo. Z toho profituje najmä poľnohospodársky sektor. Jeho podiel na výkone ekonomiky vlani vzrástol na 4,4 % a bol najvyšší od roku 2003.

Embargo pomohlo aj centrálnej banke. Miera inflácie v Rusku totiž tento rok klesla na 7,2 %. Je síce stále dosť vysoká, ale v porovnaní s marcom 2015, keď inflácia kulminovala na úrovni 17 %, je to výrazný pokles.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VIDEO: V Žiline sa diskutovalo o inteligentných dopravných systémoch
<< predchádzajúci článok
MAĎARIČ:Tvrdenia Hlávkovej nie sú veľkou kauzou, nepodliehajme emóciám

PUTIN: Ponecháme zákaz dovozu potravín zo Západu tak dlho, ako sa dá - diskusné fórum čitateľov