Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. augusta 2022

R. Fico: Nie Rusko, ale Ukrajina prerušila dodávky ropy na SlovenskoUkrajina podľa expremiéra, navyše, musela mať prerušenie dodávok ruskej ropy "Západom posvätené".Zdieľať
R. Fico: Nie Rusko, ale Ukrajina prerušila dodávky ropy na Slovensko

Nie Rusko, ale Ukrajina prerušila dodávky ropy na Slovensko cez južnú vetvu ropovodu Družba. V reakcii na prerušenie dodávok ruskej ropy to v utorok na sociálnej sieti zdôraznil predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. Ukrajina tak podľa neho splnila svoje hrozby z minulosti, že môže ako tranzitná krajina prerušiť dodávky energetických surovín do Európy.


"Rusko zaplatilo za tranzit svojej ropy za mesiac august už v júli tohto roku, ale Ukrajina platbu neprijala," povedal Fico. Ukrajinská strana podľa neho odmietnutie platby odôvodnila sankciami Európskej únie voči Rusku. Fico sankcie voči Rusku za inváziu na Ukrajinu opäť odmietol. "Nefungujú. Najviac poškodzujú také krajiny, ako je Slovensko," povedal. Ukrajina podľa expremiéra, navyše, musela mať prerušenie dodávok ruskej ropy "Západom posvätené".

Zastavenie dodávok ropy potvrdil prepravca Transpetrol, podľa ktorého je dôvodom pozastavenie prepravy ropovodom Družba ukrajinskou spoločnosťou UkrtTransNafta. Prerušenie dodávok sa týka Slovenska, Maďarska a Česka, ktoré sú napojené na južnú vetvu ropovodu Družba prechádzajúcu cez Ukrajinu. Rusko cez túto vetvu dodáva približne 250.000 barelov ropy (1 barel = 159 litrov) denne. Hlavnými odberateľmi sú maďarská spoločnosť MOL a Unipetrol, kontrolovaný firmou PKN Orlen. Dodávky do Poľska a Nemecka cez územie Bieloruska však pokračujú bez zmien.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čína sa vyhráža Taiwanu použitím vojenskej sily, podľa Pekingu len chráni svoje územie pred separatistickými aktivitami
<< predchádzajúci článok
Čerpanie eurofondov na Slovensku dosiahlo po zohľadnení zmien predpisov Európskej únie takmer 60 percent