Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Dlhová kríza

10. februára 2009

Rast slovenského HDP sa tento rok asi prepadneRast hospodárstva na Slovensku sa v roku 2009 výrazne spomalí, dokonca by sa mohol prepadnúť až do mínusových hodnôt, predpokladá Saxo Bank.Zdieľať
Očakávaný prepad súvisí s naviazaním slovenskej ekonomiky na eurozónu a s jej recesiou.

„Počas januárovej tlačovej konferencie v Bratislave sme uviedli, že rast slovenského HDP sa v roku 2009 bude pohybovať v rozmedzí -0,5 percent až -1,0 percento.  Medzičasom sme však boli nútení predpokladaný rast HDP upraviť na -2,5 percenta. Dôvodom ešte negatívnejších prognóz je očakávanie prepadu Eurozóny, ktorý zasiahne aj krajiny stredoeurópskeho regiónu, a teda aj Slovensko,“ hovorí hlavný stratég Saxo Bank Christian Blaabjerg.

 „Vysoké percento slovenského exportu mieri do krajín Európskej únie a v prípade, že sa naše predpovede splnia a dôjde k výraznému zníženiu dopytu, slovensky export čaká prepad, ktorý sa nevyhnutne odrazí aj na prepade HDP,“ vysvetľuje Blaabjerg.

Spomalenie dopytu po automobiloch výrazné zasiahne slovenské hospodárstvo, pretože automobilový priemysel tvorí približne pätinu slovenského exportu. Spomalenie rastu hospodárstva následne povedie k nárastu nezamestnanosti, ktorý v roku  2009 môže dosiahnuť úroveň 11 percent. V roku 2010 môže nezamestnanosť na Slovensku dosiahnuť úroveň až 13 percent.
 
Nad slovenskou ekonomikou sa síce zmráka, avšak existujú aj faktory s pozitívnym vplyvom. „Prechod na euro Slovensko aspoň čiastočné ochráni od výkyvov na trhu cudzích mien. Úrokové sadzby, ktoré sú na Slovensku v porovnaní s ostatnými krajinami stredoeurópskeho regiónu oveľa nižšie, budú tiež pozitívne vplývať na oživenie ekonomiky,“ dopĺňa Blaabjerg.
 
Recesii sa nevyhne ani česká ekonomika, ktorá by mala na základe najnovších predpovedi národnej ekonomickej rady vlády (NERV) klesnúť až o 2 %. „Už v januári sme tvrdili, že aj ekonomika Českej republiky sa prepadne do záporných hodnôt, čo sa v tom čase pokladalo za odvážne tvrdenie. Pondelňajšie prehlásenie českých vládnych predstaviteľov nás však utvrdilo o tom, že boj s krízou v stredoeurópskom regióne bude oveľa ťažší, než sa ešte pred mesiacom predpokladalo,“  uvádza Blaabjerg.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Svetová hospodárska kríza tvrdo zasiahla aj rozvíjajúce sa ekonomiky. (14. 1. 2009)
 10 šokujúcich predpovedí pre rok 2009 (14. 1. 2009)
 V roku 2009 si ekonomika siahne na nové dno (18. 12. 2008)nasledujúci článok >>
Mení sa systém rezervácií v medzištátnych vlakoch
<< predchádzajúci článok
V Manilskom zálive uviazlo 200 delfínov