Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. mája 2006

S ročným zúčtovaním poistného nesúhlasí ani Klub 500S ročným zúčtovaním zdravotného poistného k 30. júnu tohto roka nesúhlasí ani Klub 500, ktorý združuje slovenských majiteľov firiem s viac ako 500 zamestnancami. Na zrušenie ročného zúčtovania, ...Zdieľať

BRATISLAVA 10. mája (WN/SITA) - S ročným zúčtovaním zdravotného poistného k 30. júnu tohto roka nesúhlasí ani Klub 500, ktorý združuje slovenských majiteľov firiem s viac ako 500 zamestnancami. Na zrušenie ročného zúčtovania, alebo aspoň jeho odloženie, v utorok pritom vyzvala aj Slovenská asociácia malých podnikov a Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK). Ako uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor, ročné zúčtovanie zdravotného poistného považujú podnikatelia za nesystémové opatrenie, ktoré zvyšuje ich administratívne zaťaženie a slúži len na naháňanie prostriedkov do verejného zdravotného systému. "Vedie k zvyšovaniu odvodového zaťaženia a preto by táto zákonná povinnosť mala byť zrušená," dodal Gregor.

Klub 500 vo všeobecnosti nemá námietky voči inštitútu ročného zúčtovania. Ak by jeho zavedenie bolo podľa Gregora systematické, viedlo by k zníženiu sadzieb poistného. "Pozitívum ročného zúčtovania vidíme v stanovení stropu odvedeného zdravotného poistenia a v systéme vracania preplatkov pre zamestnancov a zamestnávateľov, ktorí odviedli na zdravotnom poistení v minulom roku viac, ako stanovený strop," pokračoval výkonný riaditeľ klubu. Celá agenda ročného zúčtovania by sa však podľa neho mala zaviesť až po presune výberu odvodov pod daňové úrady. "Až po následnej analýze výdavkov v poistných systémoch a opatreniach na ich zníženie je možné uvažovať o zavedení ročného zúčtovania, aj to spoločne pre dane a odvody," navrhol Gregor s tým, že zúčtovanie by mal vykonávať automaticky správca dane a odvodov.

Súčasný systém vedie podľa klubu k zvyšovaniu odvodového zaťaženia, čo považuje za pravý opak vládneho záväzku. "Vo vzťahu k ministerstvu zdravotníctva začalo neustále zvyšovanie odvodov v minulom roku, kedy sa rozšírila povinnosť platenia zdravotných odvodov aj na príjmy, z ktorých sa neplatili," povedal Gregor. Nevidí pritom dôvod "v nekonečnom papierovaní", keď prehľad o príjmoch majú daňové úrady a prehľady o odvedenom poistnom zdravotné poisťovne.

Firmy nie sú podľa Klubu 500 na zúčtovanie dostatočne pripravené. "Táto povinnosť nebola pripravená systematicky a s dostatočným časovým predstihom," upozornil Gregor. Ako uviedol, od 27. apríla je v platnosti nový zákon a zamestnanci mali požiadať zamestnávateľa o zúčtovanie už do 7. mája. Zdôraznil tiež, že pre zamestnávateľa sú s ročným zúčtovaním spojené zvýšené náklady a znamená to aj ďalšie odvodové zaťaženie zamestnávateľov a zamestnancov.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rakúske spoločnosti OMV a Verbund sa spoja
<< predchádzajúci článok
Nový garantovaný vklad VÚB s dvojnásobným bonusom

S ročným zúčtovaním poistného nesúhlasí ani Klub 500 - diskusné fórum čitateľov