Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

28. júna 2015

Sagan získal piaty titul majstra Slovenska v radeSlovenský cyklista Peter Sagan, archívne fotoZdieľať
Slovenský cyklista Peter Sagan, archívne foto Foto: TASR/AP
 
Žilina 28. júna (TASR) - Na prestížnych pretekoch Tour de France, ktoré štartujú 4. júla v holandskom Utrechte, si dres so slovenskou vlajkou oblečie opäť Peter Sagan. Jazdec tímu Tinkoff-Saxo sa v nedeľu stal suverénne majstrom SR na spoločnom česko-slovenskom šampionáte v Žiline v kategórii elite a pripísal si tak už piaty triumf v sérii. Víťaznú šnúru ťahá od roku 2011.


Desať okruhov v celkovej dĺžke 199,5 km zvládol v čase 4:51:15 h, so 14 sekundovým náskokom na druhého Čecha Petra Vakoča (Etixx- Quick-Step), ktorý získal český titul.

Vicemajstrovský slovenský titul patrí Jurajovi Saganovi, ktorý prešpurtoval Patrika Tybora. V kategórii U23 sa z vavrínov teší Erik Baška (AWT GreenWay).

Už v piatok Sagan pri svojom prvom štarte v časovke získal premiérový domáci titul a po prvý raz vo svojej kariére sa postaví v majstrovskom drese aj na štart úvodnej etapy Tour de France, ktorou taktiež bude jazda proti chronometru.

Spoločné majstrovstvá Slovenska a Česka v Žiline zavŕšili v nedeľu preteky jednotlivcov s hromadným štartom v kategórii Elite a do 23 rokov. Pre 175-členný pelotón pripravili organizátori z CK Dubnica nad Váhom 19,9 km dlhý okruh, ktorý pretekári absolvovali 10-krát. Na okruhu Žilina - Sídlisko Hájik, Hôrky, Bitarová, Ovčiarsko, Dolný Hričov, Strážov, Žilina - Sídlisko Hájik boli 3 stúpania: Hôrecký kopec s dĺžkou 700 m a 9 %-ným prevýšením, Ovčiarisko (1500 m, 6 %) a nájazd do cieľa Hájik (700 m, 5 %). Na 1 okruhu pretekári nastúpali 290 m, celkove na 10 okruhoch 2,9 km.

Zo slovenskej elity neštartoval Peter Velits (BMC Racing), ktorý sa po operácii upchatej cievy v ľavej nohe vrátil do tréningového procesu a na prvé preteky nastúpi až na Okolo Rakúska (4.-12. júla). Na štarte nebol tiež obhajca českého majstrovského titulu Zdeněk Štybar (Etix-Quick Step), ktorému manželka v piatok porodila syna.

Preteky sprevádzalo daždivé počasie. Hneď po štarte sa odhodlala k úniku 6-členná skupina, v ktorej bol zo Slovákov Šimon Mičuda. Prvý defekt mal Peter Sagan, ale po rýchlej mechanickej pomoci sa bez problémov vrátil do pelotónu. Mičuda vydržal vo vedúcej skupine 5 okruhov. V šiestom okruhu prišlo k prvej významnej zmene, keď sa na čele vytvorila nová trojčlenná skupina, v ktorej bol i jeden z favoritov Čech Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo). Ten v závere ôsmeho okruhu v stúpaní zostal na špici už osamotený. Pelotón vtedy na lídra strácal 50 sekúnd. V priebehu deviateho okruhu sa zrodil silne obsadený únik, keď sa ku Kreuzigerovi dotiahli ďalší favoriti: Peter Sagan, Petr Vakoč, Leopold König a Jan Bárta. Vzápätí nato prišiel rozhodujúci atak, ktorý sa podaril Saganovi, Vakočovi a Königovi. Saganovi to však nestačilo, chcel v domácom prostredí jasný triumf, unikol aj tejto dvojici a úplne dominantne získal už svoj piaty titul majstra SR v pretekoch s hromadným štartom.

Výsledky - spoločné majstrovstvá SR a ČR, Žilina, 199,5 km:
kategória Elite: 1. Peter Sagan (SR/Tinkoff-Saxo) 4:51:15, 2. Petr Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) +14 s, 3. Leopold König (ČR/Team Sky) +26

 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Peter Sagan majstrom Slovenska v časovke (26. 6. 2015)
 Video: Sagan vyhral 6. etapu na pretekoch Okolo Švajčiarska (18. 6. 2015)
 Sagan triumfoval v 3. etape na pretekoch Okolo Švajčiarska (15. 6. 2015)
 Peter Sagan v Kalifornii dominoval, stal sa celkovým víťazom (17. 5. 2015)
 Sagan triumfoval v 6. etape Okolo Kalifornie a vybojoval si žltý dres (16. 5. 2015)
 Po troch druhých miestach Sagan konečne zvíťazil (14. 5. 2015)
 Sagan tretíkrát druhý: Neviem, čo sa stalo na poslednom kopci (13. 5. 2015)
 Sagan v 1. etape Okolo Kalifornie druhý, triumf Cavendisha (11. 5. 2015)
 Sagan nebol u Tiňkova na koberčeku: Nechodí so samopalom (20. 4. 2015)
 Tiňkov sa vyjadril k Saganovi, slová chváli to neboli (13. 4. 2015)nasledujúci článok >>
Z Tuniska uteká aj tréner Leekens
<< predchádzajúci článok
Francúz Daudet a Dánka Christensenová triumfovali v BMX