26. júla 2008

Sastre udržal žlté tričko na Tour de France aj po časovke

Španiela Carlosa Sastreho delí už iba posledných 143 km, aby ho v nedeľu v Paríži na Elyzejských poliach dekorovali za celkového víťaza cyklistických pretekov Tour de France. Jazdec tímu CSC ...

SAINT-AMAND-MONTROND 26. júla (WEBNOVINY) - Španiela Carlosa Sastreho delí už iba posledných 143 km, aby ho v nedeľu v Paríži na Elyzejských poliach dekorovali za celkového víťaza cyklistických pretekov Tour de France. Jazdec tímu CSC Saxo Bank si vedenie v 95. ročníku udržal aj v sobotňajšej časovke na 53 km zo Cerily do Saint-Amand-Montrond. Sastre v jazde proti chronometru v 20. etape síce obsadil obsadil až 12. miesto s odstupom 2:34 min na víťazného Stefana Schumachera, v porovnaní s ďalšími konkurentmi mu to však stačilo na potvrdenie líderskej pozície. Jeho najväčší súper v boji o celkové prvenstvo Cadel Evans z Austrálie bol v časovke siedmy, v cieli bol o 29 sekúnd rýchlejší ako Sastre. V celkovom súčte sa jazdec Silence - Lotto posunul na 2. miesto, na lídra stráca 65 sekúnd. Tretia priečka v celkovom poradí patrí prekvapujúco Rakúšanovi Bernhardovi Kohlovi, ktorý zároveň vyhral aj súťaž vrchárov. V časovke dosiahol víťazný Schumacher rýchlostným priemerom 49,817 km/h čas 1:03:50 h a o 21 sekúnd zdolal Švajčiara Fabiana Cancellaru. Schumacher na tohtoročnej Tour jazdil veľmi aktívne, dva dni mu patrilo aj žlté tričko. Jazdec tímu Gerolsteiner vyhral aj prvú časovku v okolí Cholet. Tretí v sobotňajšej jazde proti chronometru skončil Luxemburčan Kim Kirchen. Slovák Peter Velits sa medzi najlepšími profesionálmi nestratil. V dlhej časovke obsadil 47. miesto s odstupom 5:02 min na Schumachera. V celkovom poradí si 23-ročný cyklista tímu Milram polepšil na 58. priečku. V hodnotení mladých jazdcov do 25 rokov patrí Velitsovi už 8. pozícia. Biele tričko by si mal definitívne vybojovať Luxemburčan Andy Schleck s náskokom 77 sekúnd pred Čechom Romanom Kreuzigerom. Výsledky - Tour de France 2008: 20. etapa (Cérilly - Saint Amand Montrond, časovka jednotlivcov na 53 km): 1. Stefan Schumacher (Nem.) Gerolsteiner 1:03:50 (49,817 km/h), 2. Fabian Cancellara (Švajč.) Team CSC - Saxo Bank +22, 3. Kim Kirchen (Lux.) Team Columbia +1:01, 4. Christian Vandevelde (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30 +1:05, 5. David Millar (V. Brit.) Team Garmin-Chipotle p/b H30 +1:37, 6. Denis Meňšov (Rus.) Rabobank +1:55, 7. Cadel Evans (Austr.) Silence - Lotto +2:06, 8. Sebastian Lang (Nem.) Gerolsteiner +2:19, 9. Bernhard Kohl (Rak.) Gerolsteiner +2:21, 10. George Hincapie (USA) Team Columbia +2:29, ... 12. Carlos Sastre (Šp.) Team CSC - Saxo Bank +2:35, 47. Peter Velits (SR) Team Milram +5:02 Poradie po 20. etape: 1. Carlos Sastre (Šp.) Team CSC - Saxo Bank 84:01:00, 2. Cadel Evans (Austr.) Silence - Lotto +1:05, 3. Bernhard Kohl (Rak.) Gerolsteiner +1:20, 4. Denis Meňšov (Rus.) Rabobank +2:00, 5. Christian Vandevelde (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30 +3:12, 6. Frank Schleck (Lux.) Team CSC - Saxo Bank +4:28, 7. Samuel Sanchez Gonzalez (Šp.) Euskaltel - Euskadi +6:32, 8. Kim Kirchen (Lux.) Team Columbia +7:02, 9. Alejandro Valverde Belmonte (Šp.) Caisse d'Epargne +7:26, 10. Tadej Valjavec (Slovin.) AG2R La Mondiale +9:12, ... 58. Peter Velits (SR) Team Milram +1:49:49 SITA