Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. decembra 2009

Sejdu vyzval Vatikán na uznanie KosovaKosovský prezident Fatmir Sejdiu v piatok poslal do Vatikánu pápežovi Benediktovi XVI. vianočný pozdrav. Jeho súčasťou však bola aj výzva, aby Svätá stolica uznala nezávislosť bývalej juhosrbskej ...Zdieľať
PRIŠTINA 26. decembra (WEBNOVINY) - Kosovský prezident Fatmir Sejdiu v piatok poslal do Vatikánu pápežovi Benediktovi XVI. vianočný pozdrav. Jeho súčasťou však bola aj výzva, aby Svätá stolica uznala nezávislosť bývalej juhosrbskej provincie a to čo najskôr. Podľa Sejdiua sa obyvatelia Kosova nemôžu dočkať, kedy tak Vatikán učiní. Pre Prištinu je tento krok dôležitý, keďže "Vatikán je príkladom mieru, harmónie a dobrých etnických vzťahov", píše kosovský prezident v liste pápežovi. Sejdiu na záver vyjadril vieru, že Vatikán uzná nezávislosť Kosova na budúci rok.


Kosovo vyhlásilo jednostrannú nezávislosť od Srbska 17. februára 2008. Jeho samostatnosť doteraz uznalo vyše 60 krajín sveta vrátane 22 členov Európskej únie a USA. Belehrad však provinciu s prevažne albánskym obyvateľstvom naďalej považuje za súčasť svojho územia.
Odtrhnutím Kosova sa na podnet Srbska momentálne zaoberá aj Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu. Verdikt najvyššieho súdneho orgánu OSN, či bolo odtrhnutie v súlade alebo rozpore s medzinárodným právom, by malo byť známe začiatkom roka 2010.

SITA/Makfax

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Budapešti bolo v piatok 21 stupňov
<< predchádzajúci článok
FIGEĽ: Slovensko má nedostatok autorít

Sejdu vyzval Vatikán na uznanie Kosova - diskusné fórum čitateľov

kkookkoott albansky26.12. 17:48:59