03. marca 2013

Senzačná Kuzminová získala v Nórsku aj striebro

V nedeľňajších pretekoch žien na 12,5 km s hromadným štartom v rámci 7. kola Svetového pohára v biatlone v nórskom Osle zvíťazila Nórka Tora Bergerová. Bol to v tretích pretekoch v areáli ...

anastasia kuzminova vybojoval v norsku OSLO 3. marca (WEBNOVINY) - V nedeľňajších pretekoch žien na 12,5 km s hromadným štartom v rámci 7. kola Svetového pohára v biatlone v nórskom Osle zvíťazila Nórka Tora Bergerová.

Bol to v tretích pretekoch v areáli Holmenkollen jej tretí triumf.

Striebro si po skvelom výkone vybojovala slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová, ktorá sa takisto tretíkrát v rade postavila na pódium pre medailistky.

Bronz patrí Bieloruske Darje Domračevovej. Druhá Slovenka v 30-členom štartovom poli Janka Gereková finišovala s takmer triapolminútovým odstupom za víťazkou na 24. pozícii.

V ideálnom slnečnom a takmer bezveternom počasí viac ako polovica pretekárok zvládla prvú streleckú položku bezchybne. Na čele sa vytvorila skupinka šiestich najrýchlejšie bežiacich biatlonistiek, medzi nimi bola aj Kuzminová.

Bergerová zacítila šancu

Druhá streľba už bola výraznejším sitom.

Zo spomínanej šestice boli stopercentné iba Nórka Bergerová a Ukrajinka Vita Semerenková, Kuzminová musela odbehnúť dve trestné kolá, prepadla sa na koniec prvej desiatky. Gereková s jedným chybným výstrelom bola v tej chvíli hneď za ňou jedenásta.

Bergerová zacítila šancu, rýchlo sa striasla Vity Semerenkovej a s 8-sekundovým náskokom pred ňou prišla osamotená na prvú streľbu v stoji, celkovo tretiu. Ďalšie prenasledovateľky už zaostávali o viac ako 20 sekúnd. Jej strelecký koncert pokračoval.

Stojku zvládla neskutočne suverénne a aj keď Vita Semerenková bola rovnako úspešná, odstup sa zvýšil o ďalšie tri sekundy. Kuzminová trafila všetkých päť terčíkov a vrátila sa do bojov o medaily - bola štvrtá. Gereková sa pomýlia dvakrát a zosunula sa až do tretej desiatky štartového poľa.

Bergerová nasadila zdrvujúce tempo. Na záverečnú štvrtú streleckú položku prišla už s vyše 20-sekundovým náskokom. Netrafila dva terče, rovnako však strieľala aj Vita Semerenková. Vyťažila z toho Kuzminová, ktorá rýchlo zložila všetkých päť terčíkov.

Záverečný bežecký okruh bol strhujúci. Prvá naň vybiehala Kuzminová tesne prenasledovaná Bergerovou, jedenásť sekúnd za nimi bola Francúzka Anais Bescondová, ďalšie súperky už zaostávali výraznejšie. V prudkom stúpaní na 11. kilometri Nórka nasadila trhák, ale Kuzminová sa jej dokázala chytiť.

Bergerová pokus zopakovala na poslednom stúpaní pred vjazdom na štadión a tentoraz už slovenská reprezentantka za ňou nestačila. Bergerová mala v cieli náskok 5,4 s. Po bronz si s odstupom 23,3 s prišla výborne finišujúca Domračevová. Gereková si trať predĺžila celkovo o 600 metrov na štyroch trestných okruhoch, za Bergerovou celkovo zaostala o 3:26,4 min obsadila 24. pozíciu.

Kuzminovej šieste striebro

Bergerová zvíťazila jedenástykrát v tejto sezóne a je už istou víťazkou SP 2012/13. Na čele má nedostižný 321-bodový náskok pred Domračevovou.

Pre 28-ročnú Kuzminovú to bol jubilejný 15. prienik medzi medailistky v pretekoch tohto rangu v kariére, šiestykrát bola strieborná. V aktuálnej sezóne má štyri pódiové umiestnenia, z toho posledné tri v rade, už je v elitnej desiatke celkového poradia.

Výsledky:
1. Tora Bergerová (Nór.) 36:58,8 min (2 trestné okruhy), 2. Anastasia Kuzminová (SR) +5,4 (2), 3. Darja Domračevová (Biel.) +23,3 (3), 4. Anais Bescondová (Fr.) +27,4 (0), 5. Olena Pidrušná (Ukr.) +44,1 (0), 6. Vita Semerenková (Ukr.) +48,1 (2), ... 24. Janka Gereková (SR) +3:26,4 (4)