Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

15. októbra 2021

Skartovaný Banksyho obraz vydražili za rekordných 22 miliónov eurZničené dielo Láska je v koši sa tak stalo doteraz najhodnotnejším dielom umelca, ktorého skutočnú identitu pozná len zopár ľudí.Zdieľať
Skartovaný Banksyho obraz vydražili za rekordných 22 miliónov eur

Aukčný dom Sotheby's vo štvrtok večer vydražil v Londýne dielo tajuplného pouličného umelca Banksyho za rekordných takmer 18,6 milióna libier (v prepočte 21,9 milióna eur). Išlo o „skartovaný” obraz, ktorého hodnota po čiastočnom zničení narástla až dvadsaťnásobne, informovali agentúry AP a AFP.

Pouličný umelec v roku 2018 ohromil svet umenia, keď sa jeho dielo s názvom Dievča s balónikom v Londýne „zničilo” bezprostredne po skončení aukcie. Obraz sa vtedy predal za jeden milión libier. Plátno následne pred očami desiatok ľudí prešlo tajnou skartovačkou ukrytou v ráme vo viktoriánskom štýle. Hoci umelec plánoval plátno zničiť celé, nestalo sa tak. Mechanizmus sa zasekol a spodná polovica plátna zostala visieť, zatiaľ čo v ráme zostal červený balónik na bielom pozadí.

V súčasnosti sa dielo nazýva Láska je v koši (Love is in the Bin). Podľa predstaviteľa aukčného domu, ide o jeden z najznámejších umeleckých počinov uplynulých rokov. „Sú to už takmer tri roky, odkedy sa udial jeden z najgeniálnejších momentov súčasného umenia, ktorý sa zapísal do aukčnej histórie,” povedal pre agentúru APF Alex Branczik zo Sotheby's.

„Banksymu nie je cudzia tvorba palcových titulkov v novinách a táto najnovšia kapitola jeho príbehu uchvátila celý svet - môžeme len hádať, s čím príde nabudúce,” dodal Branczik, ktorý má v aukčnom dome na starosti dražby súčasného umenia.

Štvrtková dražba prebehla v londýnskom sídle Sotheby's. Trvala len desať minút a osobne, prostredníctvom telefónu alebo internetu sa do nej zapojilo deväť záujemcov. Konečná suma, ktorá zahŕňa aj daň, trojnásobne prevýšila najvyššiu odhadovanú kúpnu cenu, píše agentúra AP.

Streetartový umelec Banksy sa o senzáciu postaral aj v marci tohto roka, keď sa jeho dielo na počesť zdravotníkov v aukčnom dome Christie's v Londýne vydražilo za rekordných 16,75 milióna libier (19,4 milióna eur). Štvrtková aukcia predstavuje prekonanie tohto rekordu.

„Zničené” dielo Láska je v koši sa tak stalo doteraz najhodnotnejším dielom umelca, ktorého skutočnú identitu pozná len zopár ľudí.

 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Banksyho obraz Game Changer vydražili za rekordnú sumu, peniaze poputujú na charitu (23. 3. 2021)
 Banksy si novým dielom počas pandémie koronavírusu uctil zdravotníkov (7. 5. 2020)
 Banksyho obraz opíc rokujúcich v parlamente vydražili za rekordnú sumu (4. 10. 2019)nasledujúci článok >>
Koncert kráľa valčíkov André Rieu sa 18. novembra 2021 uskutoční
<< predchádzajúci článok
Elton John vytvoril rekord; jeho skladby bodujú v rebríčkoch 6 desaťročí

Skartovaný Banksyho obraz vydražili za rekordných 22 miliónov eur - diskusné fórum čitateľov