24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2008

11. mája 2008

Slováci definitívne zachránení

Slovenskí hokejisti síce nezvládli úplne podľa svojich predstáv druhý zápas o záchranu v elitnej kategórii majstrovstiev sveta, ale v Halifaxe zdolali Slovinsko 4:3 po samostatných nájazdoch a ...

HALIFAX 11. mája (WEBNOVINY) - Slovenskí hokejisti síce nezvládli úplne podľa svojich predstáv druhý zápas o záchranu v elitnej kategórii majstrovstiev sveta, ale v Halifaxe zdolali Slovinsko 4:3 po samostatných nájazdoch a definitívne ostávajú medzi najlepšou šestnástkou. Tretí zápas v utorok 13. mája sa v Metro Centre už nemusí hrať, zverenci Júliusa Šuplera obsadili na šampionáte v Kanade konečné 13. miesto, Slovinci sa minimálne na jeden rok s najvyššou kategóriou lúčia. Sobotňajší zápas bol oveľa vyrovnanejší ako piatkový, Slovinci nepríjemne dobiedzali pred Lašákom a smerom dopredu boli oveľa nebezpečnejší. Úvodný gól stretnutia strelil v 8. min v presilovej hre Juraj Kolník. Úvod druhej tretiny bol zo slovenskej strany zlý a Marjan Manfreda vyrovnal. Potom však najskúsenejší hráči Šuplerovho výberu Róbert Petrovický a Ľubomír Višňovský zobrali zodpovednosť na seba a dvoma gólmi upokojili svoj tím. Slovincov ešte vrátil do hry pred záverom druhej tretiny David Rodman, aby v 56. min Anže Kopitar nechytateľne vyrovnal. Rozhodli až samostatné nájazdy, v ktorých dal definitívu slovenskému výsledku Ľubomír Višňovský. O záchranu - 2. zápas (hrá sa na 2 víťazstvá): Slovensko - Slovinsko 4:3 po sam. nájazdoch (1:0, 2:2, 0:1 - 0:0, 1:0) - konečný stav sére: 2:0, Slovensko sa zachránilo v elitnej kategórii, Slovinsko zostupuje do I. divízie Góly: 8. Juraj Kolník (Ľ. Višňovský), 32. Róbert Petrovický (Marcel Hossa, Čiernik), 35. Ľ. Višňovský (Čiernik), rozhodujúci sam. nájazd Ľ. Višňovský - 26. Manfreda (Razingar), 39. D. Rodman (Milovanovič), 56. Kopitar (Robar, D. Rodman) Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Minář (ČR), Vinnerborg (Švéd.) - Kiča (Ukr.), Losier (Kan.), 9125 divákov Samostatné nájazdy: Kopitar 0:0, J. Kolník 1:0, Razingar 1:1, Marcel Hossa 1:1, D. Rodman 1:1, Ľ. Višňovský 2:1 Zostavy: Slovensko: Lašák - Ľ. Višňovský, Sekera, Ivan Majeský, Graňák, Štrbák, Starosta, Vydarený, Mezei - Juraj Kolník, Róbert Petrovický, Marcel Hossa - Melichárek, Kollár, M. Kováčik - Čiernik, Podkonický, Skladaný - Fabuš, Húževka, Mikúš Slovinsko: Hočevar - Rebolj, Robar, Dervarič, Milovanovič, Kranjc, Varl, Vidmar, Tavželj - D. Rodman, A. Kopitar, M. Rodman - Hafner, Goličič, Pretnar - Razingar, Hebar, Manfreda - Mušič, Pajič, Terlikar Slováci nastúpili oproti prvému duelu o záchranu bez zraneného Somíka, ale s kapitánom Petrovickým, ktorého postihla v piatok nevoľnosť. V bránke dostal šancu opäť Lašák, tentoraz sa na nedostatok práce nemohol sťažovať a v prvej tretine mal viac zákrokov ako za celý piatkový zápas. Slovinci nastúpili agresívnejšie, snažili sa vypĺňať priestor pred svojou bránkou a podnikať rýchle prechody do útoku. Slováci v úvode pálili predovšetkým zo stredných vzdialeností, strely Melichárka, Podkonického či Štrbáka sa však neujali. Scenár z predchádzajúceho zápasu sa zopakoval v 8. min, pri presilovke zavrel prvý slovenský útok Slovincov pred bránkou a Kolník zápästím z ľavého kruhu tvrdo prepálil Hočevara - 1:0. Slovinský tím po góle nemal čo stratiť a vrhol všetky sily do útoku. Hrozil najmä prvý útok, ktorého mozgom bol Kopitar. Po jeho strele zápästím zazvonila konštrukcia Lašákovej bránky. V 12. min hrali Slovinci 106 sekúnd presilovku o dvoch hráčov, Lašáka neprekvapili pokus Rebolju či nebezpečná strela Marcela Rodmana. Rovnaký hráč potom napálil krížnu Kopitarovu prihrávku len do Lašákovho betónu. Slovinci pokračovali v aktivite aj v druhej časti hry, Slováci sa stiahli do defenzívy a v prvých ôsmich minútach ani poriadne nevystrelili. Lašák ešte vyriešil šance Rodmanovcov či Goličiča, no v 26. min po prečíslení dvoch na jedného po zaváhaní Višňovského na útočnej modrej už na tvrdú strelu Manfredu nad vyrážačku nestačil - 1:1. Slovinci boli v tých chvíľach lepším mužstvom, zverenci Júliusa Šuplera sa však včas spamätali a pridali na dôraze. V polovici zápasu ešte nevyužili 37-sekundovú výhodu o dvoch hráčov, počas pokračujúcej presilovky však aktívne dorážal pred bránkou Petrovický a doklepol poskakujúci puk do siete - 2:1. Väčší pokoj vniesol na slovenské hokejky Višňovský. Najskôr sa nechal naháňať v obrannom pásme dvoma Slovincami, potom poslal do útoku Čiernika, ktorý mu vrátil puk a obranca Los Angeles efektným blafákom zakončil pod hornú žŕdku - 3:1. Višňovský potom v 36. min hľadal pred bránkou voľného Kolníka, ktorý trafil iba slovinského brankára Hočevara. V 39. min z ničoho nič vyslal po prechode útočnou modrou tvrdú strelu nad Lašákovu lapačku David Rodman a znížil na 3:2. Tým vlial svojmu tímu novú nádej. Slováci síce začali tretiu časť hry útočne, mohli však inkasovať. Po šanci Manfredu puk kĺzal popred slovenskú bránku. Slovinci cítili šancu na vyrovnanie a neustále sa snažili dobíjať slovenskú bránku. Hočevar na opačnej strane veľa práce nemal. V čase, keď sa už zdalo, že Slováci majú hru pod kontrolou a šance spálili Podkonický, Hossa či Skladaný, napriahol necelých päť minút pred koncom z úctyhodnej vzdialenosti Kopitar a trafil do horného rohu bránky - 3:3. V predĺžení boli šance na oboch stranách, čisté príležitosti Hossu či Melichárka ostali nevyužité. V samostatných nájazdoch najskôr poslal Slovákov do vedenia Kolník, Razingar ešte vyrovnal, ale Višňovský definitívne rozhodol. SITA

Francúzsko vyhralo aj po druhý krát nad Talianskom
Slovenskí hokejisti vedú po druhej tretine druhého súboja o záchranu nad Slovinskom 3:2