25. júna 2007

Slováci na MS WKC v Bergame so šiestimi medailami

Slovenskí karatisti získali na majstrovstvách sveta WKC (World Karate Confederation) v talianskom Bergame pod vedením šéftrénera Ladislava Klementisa spolu šesť medailí (bilancia: 3 - 2 - 1). ...

BERGAMO 25. júna (WEBNOVINY) - Slovenskí karatisti získali na majstrovstvách sveta WKC (World Karate Confederation) v talianskom Bergame pod vedením šéftrénera Ladislava Klementisa spolu šesť medailí (bilancia: 3 - 2 - 1). Najvzácnejší kov vybojovalo v sobotňajší úvodný deň šampionátu najskôr družstvo žien v kata v zložení Linda Malíková, Barbora Buchtová a Dušana Čierna, o druhú zlatú radosť pre slovenské farby sa potom v sobotu večer zaslúžila Barbora Buchtová v kata jednotlivkýň. Tretie celkové prvenstvo pre SR pridala v nedeľu popoludní Mária Černá v športovom zápase kumite v kategórii nad 60 kg. Na strieborných priečkach klasifikovali v súbornom cvičení jednotlivcov Mareka Byrtusa a Lindu Malíkovú. Poltuctovú medailovú zbierku slovenských karatistov na MS v Taliansku skompletizovalo tretím miestom ženské družstvo v športovom zápase kumite, ktorého členkami boli Monika Valachovičová, Simona Klongová, Zuzana Ďurišová a Mária Černá.

"Na majstrovstvách sveta máme vždy najvyššie ciele, Bergamo nebolo v tomto smere výnimkou. Zo šiestich umiestnení na stupňoch víťazov máme pochopiteľne všetci veľkú radosť. Zlato v kata družstiev žien sa možno aj dalo očakávať, keďže v súbornom cvičení patrí Slovensko najmä u nežnejšieho pohlavia medzi absolútnu špičku. Potešiteľné je, že Barborka Buchtová si pripísala aj individuálny triumf a patria jej tak až dve celkové prvenstvá,“ uviedla pre agentúru SITA spokojná generálna sekretárka Slovenskej federácie karate a bojových umení (SFK a BU) Ľubomíra Klementisová.

Na predchádzajúcich majstrovstvách sveta v roku 2005 v srbskom Novom Sade vystúpili Slováci deväťkrát na medailové stupne (4-3-2), pred štyrmi rokmi na MS v ruskom Petrohrade vybojovali dokonca 10 vzácnych kovov (4-4-2). "V tejto súvislosti si musíme uvedomiť, že tentoraz sme cestovali len v desaťčlennom zložení a napriek tomu sme dokázali získať šesť medailí. Pozitívne hodnotím najmä fakt, že zásluhou Černej a družstva žien sme dali o sebe vedieť aj v kumite, čo nebývalo pravidlom. Navyše sľubne sa v športovom zápase ukázal aj 18-ročný Tomáš Valentík, keď po dvoch víťazstvách skončil až vo štvrťfinále, čiže tesne pred medailovými bránami,“ poznamenal šéftréner slovenských karatistov Ladislav Klementis.

Konečná medailová bilancia slovenských karatistov na MS WKC v talianskom Bergame (23. - 24. júna 2007) po nedeľňajšom druhom a záverečnom dni šampionátu (3 - 2 - 1):